Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyesi

 

Ülkemizde koronavirüs COVID 19 salgınının en başından itibaren Kadıköy Belediyesi ulusal tedbir ve uygulamaları dikkate alarak yerel ölçekli çözüm ve uygulamalar geliştirmiş, salgının önlenmesi için bütüncül bir hizmet modelini uygulamaya geçirmiştir. Salgının önlenmesinde hayati önem taşıyan evde kalmaya vurgu yapan “Evde Kal Hayat Kurtar” başlığı etrafında gerçekleştirilen hizmetler bütünleşik bir iletişim kampanyası ile birlikte yürütülmekte ve Kadıköy Belediyesi’nin bütün iletişim kanalları salgın sürecinde vatandaşların evde kalması amacıyla seferber edilmektedir. Kadıköy Belediyesi geçirilen mevcut kritik dönemde ayrıca elzem olmayan ihalelerini iptal ederek, önceliği yurttaşlarına vermek suretiyle bütçesini virüsle mücadeleye yönlendirmektedir.

Korona Kriz Masası ve Destekler

Salgının ülkemize giriş yaptığı andan itibaren alınması gereken tedbirler ivedi bir şekilde hayata geçirilmiş, kamu kurumları ve özel sektörle gerekli koordinasyon sağlanmıştır.  Bu kapsamda, Kadıköy Belediyesi öncelikle kendi kurumsal tedbirlerini alarak, Belediyede bulunan çay ocaklarının geçici süreliğine kapatılmasına, yemekhane çalışma saatlerinin ise yoğunluğu azaltmak için uzatılmasına karar vermiş, çocuklu ve kronik rahatsızlıkları olan personelin idari izinli sayılmasının ardından personelini yeniden organize etmiş ve 65 yaş üstü yurttaşlara evden çıkma yasağı getirilmesiyle birlikte mağduriyet yaşamamaları için “Korona Kriz Masası” kurmuştur.

 

Korona Kriz Masasında Sosyal Destek Hizmetleri, Kurumsal İletişim, Sağlık İşleri, Destek Hizmetleri, Zabıta ve Veteriner İşleri olmak üzere, yaklaşık 80’i koordinasyonda, 100’ü de sahada olmak üzere Belediyenin farklı birimlerinde görev yapan personel çalışmaktadır. Kriz Masasında Kadıköy Kaymakamlığı ile koordineli olarak Vefa Sosyal Destek Grubu’ndan ve Kadıköy Belediyesi’nin çağrı merkezine gelen sıcak yemek, ilaç ve market alışveriş talepleri alınmakta, “Komşuluk Gibisi Yok” teması ile ihtiyaç sahibi olan ve öncelikle yalnız yaşayan yaşlılar ile engelli vatandaşlara sıcak yemek ile hijyen malzemeleri dağıtımı yapılmakta ve alışveriş talepleri karşılanmaktadır. Belediye tarafından salgın süresince işsiz kalan Kadıköy Çarşı esnafına destek olmak amacıyla yardım kolisi dağıtılmaktadır. Nisan ortasından itibaren de Belediye tarafından siperlik ve maske üretimine başlanarak, bu malzemeler ihtiyaç duyan kesimlere ulaştırılacaktır.

Belediyenin sosyal tesislerinde pişirilen yemekler, sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde ve gerekli sağlık önlemleri alınarak kapıdan teslim edilmektedir. Bununla birlikte, 65 yaş üstü Kadıköy sakinlerinin evden çıkmadan gündelik ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, emekli maaşlarını evden alabilmeleri için kamu ve özel sektörle ortaklaşa çalışılmakta ve emekli maaşları sahiplerine ulaştırılmaktadır. 13 Nisan 2020 tarihinden itibaren, beslenme uzmanı Dilara Koçak’ın hazırladığı menüye göre Belediyenin sosyal tesisinin mutfağında ünlü şeflerden oluşan gönüllü “Sen Güvende Kal” ekibi tarafından özel sektörün malzeme desteğiyle pişirilecek olan sıcak yemekler Belediye ekiplerince ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak olup, bu işbirliğiyle ihtiyaç sahiplerine bir nebze moral verilmesi amaçlanmaktadır.

Belediye İşlemleri ve Mobil Belediyecilik

Kadıköy Belediyesi yeni tip koronavirüsün yayılımını önlemek amacıyla hizmet noktalarını arttırma kararı alarak, yurttaşların kalabalığa girmemesi ve toplu taşıma araç kullanımını azaltmak için mobil araçlarla belediyecilik hizmeti başlatmıştır. Bu kapsamda, her gün 4 mobil araç ile öğleden önce ve sonra olmak üzere 8 ayrı noktada hizmet verecek mobil araçlardan işlem yapılabilmektedir. Öte yandan yurttaşların yoğun olarak işlem yaptıkları Belediye birimlerinin çalışma saatlerinde de değişiklik yapılarak süreler sınırlandırılmış, yoğunluğu azaltmak ve kalabalığı en aza indirmek için Belediyenin kültür merkezleri ile Evlendirme Dairesi de gişe işlemleri için hizmet vermeye başlamıştır.

Sokak Hayvanlarına Destek

Sokakta yaşayan ve salgın nedeniyle desteğe daha fazla ihtiyaç duyan sokak hayvanlarını beslemek için Veteriner İşleri ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü işbirliğinde hayvanların uğradığı kalanlara 21 Mart’tan bu yana mama bırakılmaya başlanmış; kazalı, yaralı ve hasta hayvanlar için 2 hasta nakil ekibi çalışmaya devam etmekte ve acil müdahaleleri gerçekleştirmektedir.

Hijyen, Dezenfektasyon ve Sosyal Mesafe

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemede hijyen ve dezenfektasyon çalışmaları kritik öneme sahiptir. Bu çerçevede, Belediye Ana Hizmet binası, Kültür Merkezleri, 21 muhtarlık, polis ve zabıta karakolları, itfaiye, aile sağlığı merkezleri, devlet ve özel okullar, muhtarlıklar, ibadethaneler, acil sağlık hizmet istasyonları (112 araçlarının olduğu yerler), Kızılay istasyonu, ilçe sağlık birimi, bulaşıcı hastalıklar birimi ve diğer tüm kamu kurumları dezenfekte edilmiştir.

Belediye Ana Hizmet Binası ve bağlı birimlerine el dezenfektanları takılmış, personele dezenfektan jel dağıtılmıştır. Semt pazarlarının giriş ve çıkışlarına el hijyeninin sağlanması amacıyla dezenfektan istasyonları kurulmuş olup, mahalle parkları ve spor sahalarında yıkama ve dezenfekte işlemleri gerçekleştirilmektedir. Belediye tarafından ayrıca, çok sayıda tek kullanımlık maske ve eldiven dağıtımı yapılmaktadır. Bununla birlikte, Belediye ekipleri tarafından semt pazarlarında tezgahlara hijyen kurallarını hatırlatıcı bilgilendirme levhaları adapte edilmekte, esnaf ve vatandaşa maske dağıtımı yapılmakta; Zabıta ekiplerince pazar ve çarşılarda sosyal mesafe uygulamasına yönelik denetimler yapılmaktadır.
Temizlik İşleri personeli tarafından sabahın erken saatlerinden başlayarak her gün farklı mahalleler temizlenmekte, vatandaşın yoğun olarak kullandığı cadde ve sokakların temizlik periyotları arttırılarak yıkama programı düzenli ve yoğun olarak sürdürülmektedir.

Online Etkinlikler

Salgının yayılmasını önlemek, vatandaşların evde kalmasını sağlamak ve sokağa çıkması yasak olan 65 yaş üstü vatandaşlar ile çocukların evde geçirdikleri süreçlere destek olmak ve bu süreçte ortaya çıkabilecek muhtemel sağlık riskleri konusunda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla sosyal medya hesapları aracılığıyla çok sayıda online etkinlik gerçekleştirmektedir. Dijital ortamda gerçekleştirilen etkinlikler aşağıda yer almaktadır:
✔ Sohbet ve Söyleşiler – Mimar, Sanatçı ve Yönetmenlerle Canlı Yayın Sohbetleri, Klasik Müzik Söyleşisi, Sinema Sohbetleri
✔ Evimde Spora Devam – Belediyenin spor eğitmenleriyle düzenli ev egzersizleri
✔ Evimde Sağlığım Yerinde - Çeşitli başlıklarda hekimler, uzmanlar, psikiyatr ve psikologlarla bilgilendirme ve bilinçlendirme etkinlikleri
Coronavirüs ve Evde Kalma Süreci
Teknoloji Bağımlılığı
Obezite ve Yeme Problemleri
65 yaş üstü Bireylerde Pandeminin Psikolojik Etkileri
Karantinada Aile İçi İletişim
Pandemide Gebelik ve Lohusalık
Pandemide Ev Kazalarından Korunma ve İlkyardım
Çocuklarda Diş Bakımı
Diyabet ve COVID 19
Yaş Almış Bireylerde Fiziksel Aktivitenin Önemi
Meme Kanseri
Koronavirüs ve Çocuklarda Kaygı
✔ Kültür-sanat etkinlikleri, eğitim ve atölyeler -  Karikatür Dersleri, Konserler, Müzikli Masal Saati, Güzel Konuşma Sanatı,  Birlikte Evde Seramik Yapıyoruz, Birlikte Masal Kitabı Yapıyoruz Birlikte Çizgili Kitap Yapıyoruz