Cittaslow

13/07/2021

1999 yılında İtalya’nın Greve in Chianti kentinde kurulan Cittaslow, nüfusu 50.000′nin altındaki kentlerin üye olabildiği uluslararası bir belediyeler birliğidir. İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce (yavaş, sakin) kelimelerinden oluşan Cittaslow kelimesi, Sakin Şehir anlamında kullanılmaktadır.

 

Cittaslow, bir kentin yaşam kalitesinin iyileştirilmesinin ve kalkınmasının kentin kendi özgün yapısının, mimarisinin, gelenek ve göreneklerinin, yerel yemeklerinin ve tarihsel kimliğinin korunmasıyla mümkün olacağını öngörmektedir. Cittaslow felsefesi kentlerin hangi alanlarda güçlü ve zayıf olduklarını analiz etmelerini ve sahip oldukları imkânlar çerçevesinde bir strateji geliştirmelerini teşvik etmektedir.

 

Bir şehrin Cittaslow olması, o şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikâyesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanması anlamına gelmektedir. Yerel zanaatı, tatları ve sanatları sadece eskilerin hatırlayabildiği kavramlar olmaktan çıkarmak için bunları yeni nesillerle ve kenti ziyaret eden misafirlerle paylaşmaktır. Hayatın tek amacının bir yerlere yetişmek olmadığını, doğaya zarar vermeden de kentlerin gelişebileceğini ve içinde bulunan andan zevk alınması gerektiğini insanlara hatırlatmaktır.

 

Üyelik: Cittaslow birliğine üye olan kentlerin ve üye adaylarının Sakin Şehir Felsefesine bağlı kalmaları ve bu çerçevede hareket etmeleri için 59 adet üyelik kriteri belirlenmiştir. Bu birliğe üye olmak için birliğin belirlediği kriterleri gerçekleştirmek, projeler geliştirmek ve uygulamak gerekmektedir. Bu kriterler çevre, altyapı, teknoloji, misafirperverlik, farkındalık ve Slow Food projelerine destek alt başlıklarında toplanmaktadır. Cittaslow kriterlerinin çoğu, her kentin birbirinden farklı şartlara sahip olması nedeniyle genel kavramlardan oluşmaktadır. Her kent kendi özellikleri ve stratejisi kapsamında Cittaslow kriterleri üzerinden projeler geliştirmiştir.

 

Ayrıca üyelik için, Uluslararası Cittaslow Başkanlığına hitaben kentin Cittaslow birliğine üyeliğini açıklayan bir başvuru mektubu hazırlanması gerekmektedir. Yazılacak başvuru mektubunda; kentin tanıtımı Cittaslow ağına başvurma sebep ve gerekçeleri, Cittaslow kriterlerinden hangilerine halihazırda sahip olduğu ve kriterleri gerçekleştirmek için yürüttüğü projeler aday kentin birlikle iletişimde bulunacak kurumsal ve/veya teknik kontak kişisinin belirlenmesi gerekmektedir. Kentin Cittaslow kriterleri hakkında geliştirdiği projelerden oluşan başvuru dosyasının değerleme sonucu %50’den fazla puan alması gerekmektedir

 

Türkiye’ den Üyeliği Bulunan Belediyeler:

Akyaka, Gökçeada, Perşembe, Seferihisar, Vize, Yalvaç, Yenipazar, Halfeti, Taraklı

 

Üyelik Ücretleri:

Üyelik ücreti 600 Euro ile 3500 Euro arasında değişmektedir.

 

Detaylı bilgi için:

www.cittaslow.org

www.cittaslowturkiye.org