Yalın Belediyecilik Sempozyumu Bursa’da Yapıldı

02/11/2023

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen Yalın Belediyecilik Sempozyumu 1-2 Kasım tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirildi.

“Az Kaynak Çok Memnuniyet” temasıyla düzenlenen, kaynakların daha verimli kullanılmasını, hizmetlerin daha iyi sunulmasını ve vatandaş memnuniyetini artırmayı hedefleyen sempozyumun açılış konuşmalarını Türkiye Belediyeler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı Uğur İbrahim Altay gerçekleştirdi.

Yalın Belediyecilik Sempozyumu’nun ‘Başkanlar Oturumunda’ yer alan TBB ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bir işin yalın olabilmesi için, hedeflerin net şekilde belirlenmesi ve araçların amaçların önüne geçmemesi gerektiğini vurguladı. Yılmaz, “Liderlik size tevdi edilen bir makam değil, aslında bir davranış şekli. Hizmetli de daire başkanı da belediye başkanı da yaptığı işle lider olur. İşi iyi yapma ile ilgili derdiniz olması lazım. Herkes tercih ettiği mesleği seçememiş olabilir. Herkesin şunu bilmesi lazım: ‘En değerli insan; karşımdaki insan. En değerli iş, önündeki iş’. Yalın dediğimiz şey, vicdan muhakemenizle sorumluluğunuzu yerine getirmeniz.  Bu kadar büyük yapılarda tek istediğimiz şey; işini iyi yapmak isteyen personel ruhu” dedi.

TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ise etkinlikte “Yalın Belediyecilik: Açığa Çıkmamış İhtiyaçların Yönetimi” başlıklı sunumuyla yer aldı. Baraçlı sunumunda şehirlerde yaşanan problemlerde belediye hizmetlerine yalın yönetim tekniklerinin entegre edilerek çözüm üretilmesinin önemine vurgu yaptı.