TBB'den Depremzede Öğrencilere Büyük Destek

03/03/2023

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) hazırlanan depremzede öğrencilere destek olmak amacıyla başlatılan "12 Mentorlük" projesinin ana sponsoru oldu.

Projenin tanıtım etkinliği bugün TBB Genel Sekteri Dr. Hayri Baraçlı ve gönüllü üniversite öğrencilerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

İstanbul'da yaşayan bir grup üniversite öğrencisinin gönüllü olarak başlattığı, “Asrın Felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen öğrencilere ücretsiz mentorlük ve sınava hazırlık için kaynak kitap desteği sağlamayı hedefleyen 12 Mentorlük Projesi düzenlenen etkinlikle basına tanıtıldı.

Etkinliğe katılan TBB Genel Sekteri Dr. Hayri Baraçlı, TBB’nin olarak afet bölgesinde aktif çalışmalarına devam ettiğini belirterek “Bu çalışmalarımız devam ederken ilk etapta 10 bin öğrenciye yönelik bir çalışma başlattık. Birlik Başkanımız Fatma Şahin Hanımefendi de bu projeyi destekledi.” ifadelerini kullandı.

Projenin koordinatörlüğü üstlenen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi İbrahim Hakkı Ertürk ise projenin çıkış noktasını şu sözlerle anlattı: "Arkadaşlarımızla birlikte depremzedelere nasıl destek olabiliriz diye düşünürken bizim hali hazırda planladığımız bir mentorlük projesini hemen bir kampanyaya dönüştürmek ve sınava hazırlık kaynak kitaplarını depremzede öğrenci arkadaşlarımıza ücretsiz bir şekilde sağlamak istedik.”

İlk etapta 10 bin kitap seti dağıtılacak

YKS sınavında başarı elde etmiş olan gönüllü üniversite öğrencileriyle depremden etkilenen YKS öğrencilerini eşleştirip bir mentorlük ağı kurmayı amaçlayan proje çerçevesinde; TBB tarafından BKM Kitap’tan temin edilen ve ilk etapta 10 bin adet dağıtılması planlanan kitap seti depremzede öğrencilerin bulundukları adreslere ücretsiz olarak teslim edilecek.

Proje kapsamında, üniversite sınavını yakın zamanda başarı ile geçmiş olan öğrenciler tarafından sınava hazırlanan 12. sınıf öğrencilerine mentorlük hizmeti verilecek. Aynı zamanda bu hizmeti almak isteyen öğrencilerin hedefledikleri üniversite ve bölümlere en uygun mentorün belirlenmesi konusunda da destek sağlanacak. Mentorün belirlenmesinin ardından YKS'ye hazırlanan öğrenciye, haftada iki kez telefonda sesli görüşme ve bir kez de çevrim içi konferans yoluyla destek hizmet verilecek.

 TBB 10 ilde sahra kütüphaneleri kuruyor

TBB, bu kapsamda depremden etkilenen 10 ilde sahra kütüphaneleri ve çalışma alanları kurma çalışmalarını başlattı. Konteyner kent alanlarının içinde kurulması planlanan her bir sahra kütüphanesinin 60 metrekare büyüklüğünde olması planlanıyor. Yaklaşık 40 öğrenciye hizmet sunabilecek kapasitede olan kütüphaneler ve çalışma alanlarında aynı zamanda ücretsiz internet ve bilgisayar imkânı da sunulacak.  

Projeden faydalanmak isteyen depremzede öğrenciler ve mentorlük desteği vermek isteyen gönüllü üniversite öğrencileri “12mentorluk.org” internet sitesi üzerinden başvuru yapabiliyor.