TBB ile Yeşilay Bağımlılıklarla Mücadele Edecek

04/03/2024

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), toplumu zararlı alışkanlıklardan korumak, alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarıyla mücadeleye katkı sağlamak için Yeşilay ile iş birliğine imza attı.

Türkiye Belediyeler Birliği ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Türkiye Yeşilay Vakfı ve Yeşilay Spor Kulübü arasında bağımlılıklara yönelik koruma, önleme ve rehabilitasyon alanlarında iş birliği protokolü, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ve Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Kacır’ın katılımıyla 4 Mart’ta, İstanbul’da yer alan Sepetçiler Kasrı’ndaki Camlı Köşk’te imzalandı.

Türkiye’deki 1393 belediyeyi temsil eden ve belediyelerin toplum, çevre ve teknolojiyle alakalı projeler hayata geçirmesine destek olan Türkiye Belediyeler Birliği, Yeşilay ile iş birliğinde bağımlılıklara yönelik önleme, savunuculuk ve farkındalık faaliyetlerini daha da güçlendirmek için çalışacak.

TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı:Daha çok kişinin ve ailenin hayatına dokunabileceğiz.”

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayri Baraçlı imza törenindeki konuşmasında; “Protokolde Yeşilay Parkı Projesi’nin, Yeşilay Kitap-Cafe, Gençlik-Gönüllülük Merkezi projelerinin ülke genelinde yaygınlaştırılması gibi birçok önemli madde yer alıyor. TBB birimleri tarafından YEDAM’a yönlendirilen kişilere ve ailelerine psiko-sosyal destek verilmesi ile de daha çok kişinin ve ailenin hayatına dokunabileceğiz.” sözlerine yer verdi.

Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Kacır:Bağımlılıklarla mücadelemizi daha da güçlendireceğiz.”

Belediyelerle iş birliklerinin önemine dikkat çeken Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Kacır ise protokol imza törenindeki konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye Belediyeler Birliği ile imzaladığımız bu protokol bizim için çok kıymetli. Bağımlılıkla mücadelede toplumsal desteğin sağlanması, sürecin kamuoyunca benimsenmesi çok önemli. Eğitimler, sempozyumlar, konferanslar, kongreler, yarışmalar ve festivallerle her yıl milyonlarca insana temas ediyoruz. 81 il ve KKTC’de kurulan 107 Yeşilay Danışmanlık Merkeziyle (YEDAM), alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığından kurtulmak isteyen bireylere uzman kadrolarımızla ve tamamen ücretsiz ayaktan tedavi hizmeti veriyoruz. TBB ile imzaladığımız bu protokol ile bağımlılıklarla mücadelemizi daha da güçlendireceğiz. TBB’nin ilgili paydaşları ve iştiraklerine yönelik sağlıklı yaşam ve bağımlılıklar konusunda farkındalık çalışmalarıyla toplumda sağlıklı yaşam bilincinin geliştirilmesine, bağımlılıklarla mücadelede farkındalığın artmasına katkı sağlayacağız.”