EIT Kentsel Ulaşım Tarafından Hidrojenle Ulaşımı Deneyecek Şehirler Aranmaktadır

10/05/2023

Alternatif enerji kaynağı olarak Hidrojenin benimsenmesi konusunda karşılaşılan zorlukları karşılamak adına EIT tarafından H2CITIES projesi finanse edilecektir. EIT Kentsel Ulaşım, EIT İklim ve EIT Üretim tarafından çıkılan bir ortak çağrıyla H2CITIES projesi ile iki şehirde Hidrojen Living Lab’i kurulacaktır.

H2CITIES'in nihai hedefi temiz ulaşım için, tamamen temiz/yeşil H2 kullanımı amacına giden yolda geçişin ilk adımı olarak için şehirlerde H2'ye geçişi desteklemektir. Seçilen her H2City; sokaklarında otobüsler, çöp kamyonları, servis araçları, hafif kamu hizmetleri, özel arabalar ve lojistik sağlayıcı kamyonlar arasından beş adede kadar hidrojenle çalışan araçtan yararlanma imkânına sahip olacaktır. Aday Şehirler ayrıca katılımlarını ve benimsenmelerini desteklemek için doğrudan finansmana sahip olacaklardır.

H2CITIES açılan çağrı ile ilk aşamada Vişegrad Grubu (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya)’ndan iki şehri finanse edecek olmakla beraber, ek fon tahsis edildiğinde kullanılmak üzere bir şehir rezerv listesi oluşturacaktır. İlerleyen zamanlarda açılacak ikinci çağrıda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu RIS ülkelerinden gelecek proje uygulamaları başvurularına öncelik tanınacaktır.

Şehirlere projenin toplam maliyeti olan 245.000 Avro’nun  %69'una tekabül eden 170.000 Avro'ya kadar mali destek sağlanacak olup şehirlerin proje faaliyetlerinin en az 75.000 Avro’luk tutarını kendisinin finanse etmesi beklenmektedir.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız

Çağrı dökümanı için lütfen tıklayınız.

Çağrı Açılışı: 6 Nisan 2023

Bilgi günü 10 Mayıs 2023 Kayıt için lütfen tıklayınız

Son Başvuru Tarihi: 7 Haziran 2023, 17:00 CET

 

Çağrı ile ilgili sorularınız için hello@h2cities.eu adresine ulaşabilirsiniz.