Birliğimiz 2.Sıfır Atık Zirvesi’ne Katıldı

Birliğimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 01 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’dadüzenlenen 2. Sıfır Atık Zirvesi’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen Zirve’de sıfır atıkla ilgili başarılı çalışmalara imza atan belediyelere ödülleri takdim edildi.

“Atıklarını Azalt-Yarınları Kurtarmaya Bugünden Başla" temasıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Zirve’de, çevre ve sürdürülebilirlik konusunda uluslararası alanda uzman isimler,  sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri yer aldı. Gün boyu süren ‘Küresel Sorunlara Kentsel Çözümler: Şehirlerde Sıfır Atık', 'Yerel Yönetimlerde Atık Yönetimi ve Finansmanı', 'Döngüsel Ekonomide Sürdürülebilir Atık Yönetimi ve Kaynak Verimliliği' başlıklı oturumlarda, Türkiye’den ve dünyadan birçok konuşmacı tecrübe ve birikimlerini paylaştı.

Zirvede konuşan Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi'nin ilk kez 2017'de tanıtıldığını, iki yılda çok sayıda etkinlik gerçekleştirildiğini anlatarak, bu hareketin, kamu, özel sektör, medya ve STK iş birliğiyle hızlı bir şekilde yayıldığını söyledi.

İkinci kez Sıfır Atık Zirvesi düzenlenmesinin kararlılıklarının ifadesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, Emeği geçen ve destek veren herkese teşekkür ettiğini belirtti. Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:  “Dünyamızı ilgilendiren çevre krizi, sadece bir çevre kirliliği meselesi değil, hayatın tüm yönlerini etkileyen bir konudur. Yani bir nevi ölüm kalım meselesidir. O nedenle, çevre sorunlarıyla ilgilenmek, önümüzdeki iki şıktan biri ya da bir gönüllük konusu değil, zorunluluktur.”

Dünyada yaşanan kirliliğe dair çeşitli rakamlar paylaşan Emine Erdoğan, “Tekstil dünyayı en çok kirleten endüstrilerde ikinci sırada yer alıyor. Tekstil üretimi dünyada son 15 yılda 2 katına ulaşmış durumdadır. Çözünebilir maddelerden üretilmeyen tekstil ürünleri doğada 200 seneye kadar kalıyor. Bir kot pantolonun üretilmesi sonucunda, 128 kilometrelik araba yolculuğunda oluşan gaz salınımı ortaya çıkıyor. Bir adet pamuklu gömleğin üretimi için 2 bin 700 litre su kullanılıyor. Su tasarrufu yalnızca banyoda ya da bulaşık yıkarken suyu ziyan etmemek değildir. Kullandığımız her ürünün yapımında kullanılan su miktarı da tasarruf kategorisinde değerlendirilmelidir. Dolayısıyla hızlı moda anlayışı yerine hayat biçimimizle bütünleşmiş, mevsimlerle özdeşleşmiş uzun ömürlü kıyafetlere dönüşü artık başlatmalıyız.” şeklinde konuştu.

Konuşmasını tamamlamasının ardından stantları ziyaret eden Erdoğan,  TBB standına gelerek belediyelerin sıfır atık çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Zirve’nin Yerel Yönetimlerde Atık Yönetimi ve Finansmanı başlıklı oturumunda kısa bir konuşma yapan TBB Genel Sekreteri Birol Ekici, TBB’de ve belediyelerde hayata geçirilen sıfır atık çalışmaları hakkında bilgiler vererek belediyelerin projeye destek vermesinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Birliğimiz 2.Sıfır Atık Zirvesi’ne KatıldıBirliğimiz 2.Sıfır Atık Zirvesi’ne KatıldıBirliğimiz 2.Sıfır Atık Zirvesi’ne Katıldı