TBB Proje ve Dış İlişkiler Kongresi

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından 24-25 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen Proje ve Dış İlişkiler Kongresi belediyeler, kamu kurumları ve bakanlıkların ilgili birimlerinde çalışan yönetici ve personel katılımıyla gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği (AB) Mali Yardımları, Küresel Politikalar ve Finansman, Uluslararası Kuruluşlar ve Yerel Diplomasi, Altyapı Finansmanı ve Yatırım, Kardeş Şehirler ve Projeler, Uluslararası Kalkınma Ajansları ve Yerel Projeler, Etkin Mali Yönetim ve İyi Uygulama Örnekleri gibi konu başlıkları değerlendirildi. Toplantının ikinci gününde TBB Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Proje ve Finansman Birimi uzmanları tarafından yapılan sunumlara yer verildi.  

“Dünyanın neresinde bir kaynak varsa keşfediyor, belediyelerimizle paylaşıyoruz”

Toplantının protokol konuşmasını gerçekleştiren TBB Genel Sekreteri Birol Ekici, Türkiye’de 2005 yılından itibaren yürütülen reform çalışmaları ile belediyelerin kurumsal kapasitelerinin güçlendirildiğini belirterek Türkiye’deki yerel yönetimlerin tarihsel sürecine ve dünyadaki örneklere değindi. Halkın doğrudan seçtiği belediye başkanlarının kenti iyileştirmek ve daha ileriye götürmek için var gücüyle çalıştıklarına vurgu yapan Ekici,  yapılan reformlar ile belediyelerde Dış İlişkiler ve Bilgi İşlem gibi önemli birimler oluşturulduğunu kaydetti. Belediye personelinin iş yapabilirlik kapasitesinin daha da artırılması gerektiğinin altını çizen Ekici, “Bu toplantıyı bunun için düzenledik. İyi uygulama örneklerini inceleyeceğiz, ilim Çin’de bile olsa bulacağız. Proje birimimiz dünyanın neresinde bir kaynak varsa keşfediyor, belediyelerimizle paylaşıyor. Belediyelerimizin bu kaynaklara ulaşabilmesi için işbirliği yapmamız gerekiyor.”  şeklinde konuştu.

“AB sürecinde yerel yönetimleri çalışmalarımızın odağına oturtuyoruz”

Ekici’nin ardından kürsüye gelen AB Bakanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı A. Hakan Atik yerel yönetimlerin mali ve idari anlamda güçlenmesi ve vatandaşın beklediği hizmetleri yüksek standartta sunabilmelerini sağlamak için çalışmalar yapıldığını belirtti. Finansmana erişim sorunlarının öncelikli gündem maddeleri olduğunu ifade eden Atik, “15 yıldır katılım müzakeresini yöneten bir kurum olarak yerel yönetimlerimizin ihtiyaçlarını doğrultusunda birtakım planlar programlamalar yürütüyoruz. AB süreci sadece merkezde yürütülerek sonuçlanacak bir süreç değil. Özellikle yerel yönetimleri çalışmalarımızın odağına oturtuyoruz.” dedi. AB Bakanlığı ile TBB arasında önemli işbirliklerine imza atıldığına dikkat çeken Atik,  “TBB işbirliği ve çalışma anlayışı kültürüyle birlikte hareket etmekten memnuniyet duyduğumuz kurumlarından başında geliyor.” dedi.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan TBB Genel Sekreter Yardımcısı Kayhan Özüm ise Town Twinnig  (şehir eşleştirme) çalışmaları hakkında bilgiler vererek hali hazırda 23 projenin desteklendiğini gelecek yıl ise bu sayının 35’e çıkartılabileceğini kaydetti. TBB olarak Almanya ve Hollanda gibi ülkelerle çeşitli projeler başlatacaklarını belirterek katılımcılara tavsiyelerde bulunan Özüm, “Bu çalışmalarınızın insana dokunuyor olması çok önemli.  Beni de en mutlu eden budur. Her zaman fikir geliştirin. Başkaları neler yapmış takip edin. Sadece ülkeler arasında değil belediyeleriniz arasında da iş birliğine açık olun.” dedi.

TBB Proje ve Dış İlişkiler KongresiTBB Proje ve Dış İlişkiler KongresiTBB Proje ve Dış İlişkiler KongresiTBB Proje ve Dış İlişkiler KongresiTBB Proje ve Dış İlişkiler Kongresi