Proje ve Finans Kongresi Afyon’da Gerçekleştirildi

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından 03-04 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenen “Proje ve Finans Kongresi” Afyon’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Başta Avrupa Birliği (AB) mali yardımları olmak üzere çeşitli hibe, fon ve kredi imkânlarının değerlendirileceği kongreye Dışişleri Bakanlığı AB Mali Yardımlar Genel Müdürü Bülent Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdür Yardımcısı Kemalettin Sakin ve TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici’nin yanı sıra 400’ü aşkın belediye temsilcisi katıldı.

Toplantının protokol konuşmasını gerçekleştiren AB Mali Yardımlar Genel Müdürü Bülent Özcan, ülkemizin zorlu bir seçim sürecini geride bıraktığını belirterek, göreve yeni seçilen ve görevine devam eden tüm belediye başkanlarına başarılar diledi. TBB ile her zaman yakın ilişkiler içinde olduklarını belirten Özcan, “Özellikle TBB Başkanlığına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in gelmesinden sonra bu ilişkilerimiz daha da gelişti. Bu ilişkileri kurumsallaştırarak yerel yönetimlere daha sistematik destek verebilmek için bu doğrultuda kendisinin de talimatlarıyla TBB içerisinde Proje ve Finansman Birimi oluşturuldu. Bu yapının belediyelerimize önemli destekleri olacağına inanıyorum.” dedi. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı olarak, başta AB kaynakları olmak üzere belediyeleri dış finansmanlara eriştirmek, doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak ve farklı çalışmalarda projelere destek verebilmek adına birçok çalışmayı hayata geçireceklerini aktaran Özcan,  programın hayırlı olması dileğiyle konuşmasını noktaladı.

Yerel Yönetimler Genel Müdür Yardımcısı Kemalettin Sakin, 2002 yılından bu yana belediyeleri ilgilendiren birçok kanunda düzenlemeler yapıldığından bahsederek belediyelerin idari, teknik ve mali anlamda güçlendirildiğini ve merkezi idare ile yerel yönetimler arasında görev ve yetkilerin yeniden tanımlandığını ifade etti. Merkezi idarenin yerel yönetimler üzerindeki vesayetinin mümkün olduğunca azaltıldığına dikkat çeken Sakin, geliştirilen yeni belediyecilik modeliyle tüm vatandaşların aynı kalitede hizmetten faydalanabilmesinin amaçlandığını belirtti.  Genişleyen sorumluluk alanlarıyla birlikte belediyelerin finansman ihtiyacının da arttığına vurgu yapan Sakin, Bakanlık olarak belediyelerin genel bütçe paylarına olan bağımlılıklarını azaltmayı ve öz gelirlerini artırmayı hedeflediklerini kaydetti.  Stratejik planlamanın önemine değinen Sakin, kaynakların en iyi şekilde, kısa ve orta vadeli olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, projelerin mali ve teknik fizibilitelerinin yapılmasının önemine dikkat çekti.

Protokol konuşmasında belediyeciliği “insanlara hizmet etme sanatı” olarak tanımlayan TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici, günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlasının kentlerde yaşadığını belirterek, 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70’inin, 2100 yılında ise yüzde 85’inin şehirlerde yaşayacağına dikkat çekti. Yerel yönetimler reformundan önce Türkiye’de belediyeciliğin altyapı, su ve yol gibi geleneksel belediyeciliğe odaklandığını hatırlatan Ekici, günümüzde beklentilerin farklılaştığını belirterek akıllı kentlerin artık bir zorunluluk haline geldiğini belirtti.  Dünyanın en büyük sorunlarının çözüm ortağının belediyeler olduğuna değinen Ekici, güvenli, ekolojik ve akıllı kentler oluştururken belediyelere önemli görevler düştüğünün altını çizdi. Toplantıya katılımın yoğun olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu ifade eden Ekici, toplantı çerçevesinde mali kaynakların ve projelerin değerlendirileceğini kaydederek toplantının başarılı olması temennisinde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından Proje ve Finansman Birim Müdürü Cemal Baş tarafından Proje ve Finansman Birimin kuruluş süreci ve faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgiler aktarıldı.  

Toplantının ilk gün programında IPA Fonları Uygulama Dönemi Tecrübeleri, Proje ve Fonlar Sistemi Tanıtımı, AB Fonları ve IPA Programları, Finansman ve Küresel Politikalar konuları ele alındı. Etkinliğin ikinci günü ise Altyapı Finansmanı ve Yatırım, Kalkınma Ajansları ve Yerel Projeler gibi konu başlıklarının değerlendirildiği oturumlarla devam etti.

 

 

 

Proje ve Finans Kongresi Afyon’da BaşladıProje ve Finans Kongresi Afyon’da BaşladıProje ve Finans Kongresi Afyon’da BaşladıProje ve Finans Kongresi Afyon’da BaşladıProje ve Finans Kongresi Afyon’da BaşladıProje ve Finans Kongresi Afyon’da BaşladıProje ve Finans Kongresi Afyon’da Başladı