UCLG Retreat Toplantısında Dirençli Kentler Tartışıldı

Dünyanın en geniş yerel yönetim ağı olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatının (UCLG) olağan Bölgeler ve Komiteler Toplantısı (UCLG Retreat) 11 Şubat 2019 tarihinde Barselona’da gerçekleştirildi.

Beş gün sürecek Toplantının ilk gününde UCLG çalışma toplantılarının geliştirilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yerelleştirilmesi ile ilgili yapılması gerekenlerin ele alındığı panele konuşmacı olarak katılım sağlayan Birliğimiz Proje ve Finansman Müdürü Cemal BAŞ, özellikle küresel hedeflerin finansmanı hususunda belediyelerdeki kapasitenin artırılması ve belediye birliklerinin bu alanda görev üstlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Toplantının ikinci gününde “Dirençli Kentler ve Aracı Kentler” başlıklı oturumda konuşmalarını gerçekleştiren Urla Belediye Başkanı Sibel UYAR ise Urla’nın eko-sorumlu kent olarak belirlenmesine sebep olan özellikleri anlattı. Aracı kentlerde kırsal kalkınmanın ve cinsiyet eşitliğinin kentleri daha güçlü kılacağının altını çizen UYAR, aracı ketler olarak birlikte çalışarak dayanıklı ketler yaratmaktan çok, dayanıklı hayatlar yaratılması gerektiğini belirtti.

UCLG Retreat Toplantısında Dirençli Kentler TartışıldıUCLG Retreat Toplantısında Dirençli Kentler Tartışıldı