Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği Programı Bilgilendirme Toplantısı

Birliğimiz ile Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı işbirliğinde, Ulusal Otorite görevi Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı hakkında belediyelerimizin bilgilendirilmesi amacıyla 25 Aralık 2018 tarihinde Trabzon’da “Yerel Yönetimler ve Mali Kaynaklar Eğitimi” düzenlendi.

Eğitim kapsamında, Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın yönetimi, sınırları, amaçları, öncelikleri, bu çerçevede hazırlanacak projelerin süre ve bütçeleri, projelerde ortaklık koşulları gibi konularda bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca küresel kentleşme politikaları, turizm ve kalkınma ilişkisi, genel olarak proje yazımında karşılaşılan hatalar gibi başlıklarda sunumlar gerçekleştirildi.

Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı Avrupa Komşuluk Aracı (ENI) altında bölgesel işbirliğine yönelik ortak yürütülen Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı, Karadeniz havzasında yer alan bölgelerdeki nüfusun refahının, sürdürülebilir büyümeye ortak çevre koruması vasıtasıyla artırılmasını amaçlamaktadır. Türkiye’nin coğrafi konumundan ötürü AB’ye aday ülke olarak katıldığı programda ayrıca Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna yer almaktadır.

Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği Programı Bilgilendirme ToplantısıKaradeniz Sınır Ötesi İşbirliği Programı Bilgilendirme Toplantısı