Avrupa Konseyi YBYK 35. Genel Kurulu Tamamlandı

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, 6-8 Kasım 2018 tarihlerinde “Yerel ve Bölgesel Seçilmişlerin Etik Davranışları ve Uyum” başlığında 35. kez toplandı. 

 

Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan Genel Kurul’da yerel yönetimlerde etik davranışların ve şeffaflığın artırılması ile ilgili raportörler tarafından hazırlanan “Kongre Etik Kuralları ve Prosedürlerinin Revizesi”, “Davranış Kuralları”, “Yerel ve Bölgesel Düzeyde Çıkar Çatışmaları”,  “Şeffaflık ve Açık Yönetim” başlıklı raporlar kabul edildi. 

 

Toplantıya katılan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Türkiye’deki uygulamalarla ilgili bilgi verdi. 

 

Kongre Başkan Yardımcısı sıfatı ile Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (AYDH) koordinatörlüğünü yürütmekte olan Konyaaltı Belediye Meclis ÜyesiGaye Doğanoğlu, hafta ile ilgili hazırlanan raporu sunarak yerel yönetimleri AYDH'na katılmaya davet etti.

 

Slovenya, Letonya, Litvanya ve Hollanda Yerel Demokrasi raporlarının sunulduğu 35. Genel Kurul’da Tunus yerel yönetim seçimleri izleme raporu görüşülerek Kongre üyelerinden Tunus’ta yerel yönetimlerin güçlendirilmesi için destek verilmesi istendi.

 

“Göç Sorunu ile Karşı Karşıya Kalan Belediyelerin Durumu” konusunda Birliğimiz ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Türkiye'nin etkin göç yönetimi konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

 

Ulusal hükümetler ve yerel yönetimler arasında danışma ve işbirliği konusunun da ele alındığı Genel Kurul oturumunda Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ayşe Serra Bucak, Cumhurbaşkanlığı sisteminde oluşturulan “Yerel Yönetimler Politika Kurulu” hakkında bilgi verdi.

 

Gençlik Delegasyonu

 

35. Genel Kurul'da hazır bulunan Gençlik Meclisi üyeleri aralarından seçtikleri 3 temsilci ile kendi ülkelerinde gerçekleştirilen projeleri tanıttı ve Avrupa Konseyi üye ülkelerinde “Gençlik Katılımı ve Talepler” konusunda Kongre'de bilgi paylaşımında bulundu. Demokrasinin sağlanması ve insan haklarının sürdürülebilirliği için gençlere düşen görevler ve yerel yöneticilerin gençlere sahip çıkması konusu etrafında sürdürülen tartışmalarda Avrupa'da genç katılımın önemine değinildi.

 

Kongre yönetimi için seçimlerin yapıldığı 35. Genel Kurul’da Kongre Başkanlığına İsveç Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Anders Knape seçilirken, Konyaaltı Belediye Meclis Üyesi Gaye Doğanoğlu, ikinci kez kongre başkan yardımcılığı görevine seçildi.

Avrupa Konseyi YBYK 35. Genel Kurulu TamamlandıAvrupa Konseyi YBYK 35. Genel Kurulu TamamlandıAvrupa Konseyi YBYK 35. Genel Kurulu TamamlandıAvrupa Konseyi YBYK 35. Genel Kurulu TamamlandıAvrupa Konseyi YBYK 35. Genel Kurulu Tamamlandı