Gagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” Açılışı

“Türkiye ve Moldova Yerel Yönetimleri İşbirliği Projesi” çerçevesinde birliğimiz tarafından soydaş Gagauzya’nın Çadır-Lunga şehrinde yaptırılan ve Cumhurbaşkanımızın eşi Saygıdeğer Hanımefendinin adı verilen “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” nin açılışı, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Fatma Şahin, Gagauzya Başkan Yardımcısı Vadim Çeban, Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Çadır-Lunga Belediye Başkanı Anatoli Topal ve Genel Sekreterimiz Hayrettin Güngör’ün katılımlarıyla 18 Ekim 2018 tarihinde yapıldı. 

 

Bir yıl gibi kısa süre içerisinde yapılan ve 1000 m2 inşaat alanı olan huzurevinin finansmanı Birliğimiz tarafından karşılanmış, yapımı TBB ve Altındağ Belediyesi işbirliğinde yürütülmüştür.

 

Şahin: “Ortak soy, dil, kültür, tarih bağları kader birliğine işaret etmektedir.”

Birlik Başkanımız Fatma Şahin açılış konuşmasında, ortak soy, dil, kültür, tarih bağlarının kader birliğine işaret ettiğini ve bu kader birliğinin iyi günde ve kötü günde bir arada olmayı gerektirdiğini belirtti. Şahin, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yetim, yoksul, yaşlı, mağdur, muhtaç, hasta, yolda kalmış kim varsa Türkiye Cumhuriyeti’nin onların yanında olduğunu ve milli gelire oranla dünyadaki en yüksek insani yardımın Türkiye tarafından yapıldığını ifade ederek yerel kalkınma konusunda çalışma gerçekleştiren belediye başkanlarımıza çalışmalarından dolayı teşekkürlerini sundu.

 

Tiryaki: “Bizler aynı soydan geliyoruz aynı kanı taşıyoruz”

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, TBB Encümen Üyeleri ve Genel Sekreterinin bir ziyaretinde Çadır Lunga’ya uğradıklarını ve yaşlıların yaşadığı sağlıksız ortamı görerek huzurevinin yeniden inşası konusunda karar alındığını ve bir yıl gibi çok kısa bir sürede inşaatın bittiğini söyleyerek, huzurevinin Türkiye’nin soydaşlarına bir hediyesi olduğunu belirtti. Bizler aynı soydan geliyoruz, aynı kanı taşıyoruz, bu işbirlikleri kardeşliğimizi daha da arttırsın temennisinde bulundu.

 

Güngör: “TBB olarak işbirliğimizi sürdüreceğiz.”

Birliğimiz Genel Sekreteri Hayrettin Güngör törende gerçekleştirdiği konuşmasında huzurevini ilk olarak 2017 yılının Ekim ayında ziyaret ettiklerini ve zor şartlarda yaşayan yaşlıların içerisinde bulundukları duruma kayıtsız kalamadıklarını belirtti. Hızla karar alarak Türkiye’deki tüm belediyeler adına, söz verdikleri gibi 1 yıl içerisinde yeni bir huzurevi inşa edildiğini belirten Güngör, Türkiye’nin her alanda olduğu gibi yerel yönetimler alanında da bölgesindeki ülkelerle kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde işbirlikleri geliştirmesini önemsediklerini, bu gibi eserlerle Türkiye ve Moldova arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inandığını ifade etti.

 

Çeban “ İki ülke arasındaki işbirliklerimiz daha da gelişecek”

 Gagauzya Başkan Yardımcısı Vadim Çeban, bölgedeki büyük eksikliklerden birisi olan ve şartları çok iyi olmayan yaşlı bakım evinin yıkılarak yerine bir yıl gibi kısa bir sürede inşası ve tefrişatı gerçekleştirilen huzurevi için Birliğimize teşekkür etti. Çeban ayrıca, Türkiye ile var olan iyi ilişkilerin gelecekte ekonomi ve sağlık gibi alanlarda başlayacak çalışmalarla artarak devam edeceğini belirtti.

 

Topal “ TBB ve kardeş belediyelerimize teşekkür ediyoruz”

Çadır-Lunga Belediye Başkanı Anatoli Topal, 18 yıldır huzurevi olarak hizmet veren ve yaklaşık 50 yaşında olan binanın yıkılarak yerine modern ve son derece kullanışlı bir huzurevi yapılmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, çalışmalarından dolayı Birliğimize ve kardeş şehirleri Altındağ Belediyesine teşekkürlerini iletti.

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin’e, Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki’ye ve Genel Sekreterimiz Hayrettin Güngör’e şehirlerine olan katkılarından dolayı birer fahri vatandaşlık nişanesi takdim eden Çadır-Lunga Belediye Başkanı Anatoli Topal, 18 yıldır huzurevi olarak hizmet veren ve yaklaşık 50 yaşında olan binanın yıkılarak yerine modern ve son derece kullanışlı bir huzurevi yapılmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 

Huzurevi Sakinlerinden “Sevinmelik” Teşekkürü

Açılış törenin de konuşan huzurevi sakinleri “Bıldır geldiniz bu yerin sözünü verdiniz ve sözünüzde durdunuz. Pahalı dostlarımız ihtiyarlıkta sevindirdiniz bizi, bize büyük sevinmelik yaptınız. Bizim kardeşlerimiz bizim güzel dostlarımız siz zor vakitte bize, Gagauzya’ya elinizi verdiniz, Türk halkına sağ olun demek istiyoruz. Gagauzya sizin ikinci ananız, Türkiye var oldukça Gagauzya da var olacak” diyerek yapılan desteklerden dolayı Türkiye’ye teşekkür ettiler.

Gagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” AçılışıGagauzya “TBB Emine Erdoğan Huzurevi” Açılışı