Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterleri Gaziantep’te Buluştu

Birliğimiz tarafından 5-7 Ekim tarihinde düzenlenen ‘Büyükşehir Belediyeleri Genel Sekreterler II. Tecrübe Paylaşımı” toplantısı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı  Fatma ŞAHİN, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ile 30 büyükşehir belediyesinin genel sekreterleri ve diğer yöneticileri katıldı. 

 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Sekreter Hayrettin Güngör, Türkiye'de 1398 belediyenin bulunduğunu ve bu belediyelerin Birliğimiz bünyesinde tek çatı altında toplandıklarını belirterek, Birliğin görevleri ile projeleri hakkında bilgi verdi. Görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını dile getiren Güngör, TBB olarak, iyi bir kadroyla belediyelerin menfaatlerini korumak adına etkin bir arşiv mekanizması oluşturduklarını anlattı.

 

Yurt içi ve yurt dışında kardeş şehir ilişkilerini geliştirip, kurumsal alanda daha aktif çalışmalar yaptıklarını söyleyen Güngör, şu anda belediyelerle ilgili hemen hemen her alanı içeren sorunlar ile bunlara ilişkin çözüm önerileri Birliğimizin çalışma alanındadır dedi. TBB olarak sadece Türkiye'deki değil bölgedeki ülkelerin de gelip eğitim göreceği bir belediye akademisi kurulması üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını ifade eden Güngör, akademinin 3-4 yıllık bir sürede faaliyete geçirileceğini ve burada gerçekleştirilecek eğitimlerin uluslararası geçerliliği olan bir sertifikayla taçlandırılacağını belirtti.

 

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma ŞAHİN, belediyecilikte en önemli konunun, insan, bütçe ve bilgi yönetimi olduğuna dikkat çekerek, bu üç alanın iyi yönetilmemesi durumunda başarının gelemeyeceğini vurguladı. Birlikten kuvvet doğduğunu, en büyük gücün ise beşeri sermaye denilen insan gücünün olduğunu dile getiren Şahin, belediyelerimizin artık Avrupa’daki belediyelerle yarıştığını belirterek, altyapı ve ideolojik belediyeciliğin bittiğini; başkanların sosyal belediyecilik üzerinden gitmesi gerektiğini söyledi. 

 

Açılış konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanlığı Sisteminde Merkez Yerel İlişkileri konulu ilk oturum, İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem ESEN moderatörlüğünde; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan KONAK,  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aydın GÜLAN ve İstanbul BŞB Genel Sekreteri Doç. Dr. Hayri BARAÇLI sunumları ile gerçekleştirildi. 

 

Öğleden sonra Prof. Dr. Muhittin ACAR moderatörlüğünde gerçekleştirilen Büyükşehirlerde Görev ve Kaynak Paylaşımı adlı oturumda, TBB Genel Sekreteri Hayrettin GÜNGÖR, Ankara BŞB Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım BALCI, İzmir BŞB Genel Sekreteri Dr. Buğra GÖKÇE, Antalya BŞB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol EKİCİ, Konya BŞB Genel Sekreteri Hasan KILCA, Kocaeli BŞB Genel Sekreteri İlhan BAYRAM yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini katılımcılara aktardılar. 

 

İlk günün son oturumunda ise belediyeler için öncelikli sorunlardan biri haline gelen katı atık ve bertaraf konusu tartışıldı. Gaziantep BŞB Genel Sekreteri Deniz KÖKEN moderatörlüğündeki oturumda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Banu Behram KURAN, Mamak Geri Dönüşüm Projesi firma yetkilisi Ali Rıza ÖNER ile Muğla BŞB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin GİRAY tecrübelerini paylaştılar.

 

Programın ikinci günü Hibe, Kredi ve Fon Kaynakları konulu oturumla başladı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Hakkı Hakan YILMAZ’ın gerçekleştirdiği oturumda, Hazine ve Maliye Bakanlığı Proje Finansmanı Daire Başkanı İzzet YERDEŞ, AB Başkanlığı Daire Başkanı Bülent ÖZCAN, İLBANK A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Emrah BAYDEMİR, Dünya Bankası Sürdürülebilir Kalkınma ve Altyapı Program Lideri Tamara SULUKHIA, Gaziantep BŞB Dış İlişkiler Daire Başkanı Ahmet ERTÜRK ve TBB Proje ve Finansman Müdürü Cemal BAŞ sunumlarını yaptı. 

 

Ardından, Cumhurbaşkanlığı Sisteminde Merkez Yerel İlişkileri-İdari Vesayet konusunda Anayasa Mahkemesi Raportörü Dr. Volkan HAS Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve İdari vesayet konusunda paylaşımlarda bulundu.  

 

Öğleden sonraki İmar ve Planlama temalı oturum Diyarbakır BŞB Genel Sekreteri Muhsin ERYILMAZ moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Bu oturumda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal KAYAPINAR, Trabzon BŞB İmar Daire Başkanı Özgür AŞIK, İstanbul BŞB İmar Daire Başkanı Bedri Sinan GÜL, Ankara BŞB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Coşkun TUNÇ ve Konya BŞB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Nurullah OSMANLI tecrübelerini aktardı.

 

TBB Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet KAZAN’ın moderatörlüğünü gerçekleştirdiği Büyükşehirler Tecrübe Paylaşımı başlıklı son oturumda ise, Gaziantep BŞB Ulaşım ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Hasan KÖMÜRCÜ, Denizli BŞB Kalite ve ARGE Şube Müdürü Kamile AKIN, Gaziantep BŞB Şube Müdürü Ayşegül TEKEREKOĞLU ve TBB Eğitim Müdürü Fikret GÜLTEKİN katılımcılarla deneyimlerini paylaştı.

 

Toplantıların ardından son gün gerçekleştirilen şehir gezisi ile Gaziantep’in tarihi ve kültürel mekanları ziyaret edilerek program sonlandırıldı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterleri Gaziantep’te BuluştuBüyükşehir Belediyesi Genel Sekreterleri Gaziantep’te BuluştuBüyükşehir Belediyesi Genel Sekreterleri Gaziantep’te BuluştuBüyükşehir Belediyesi Genel Sekreterleri Gaziantep’te BuluştuBüyükşehir Belediyesi Genel Sekreterleri Gaziantep’te BuluştuBüyükşehir Belediyesi Genel Sekreterleri Gaziantep’te BuluştuBüyükşehir Belediyesi Genel Sekreterleri Gaziantep’te BuluştuBüyükşehir Belediyesi Genel Sekreterleri Gaziantep’te Buluştu