İtfaiyeciler İtfaiye Haftasında Bir Araya Geldi

İtfaiye haftası etkinlikleri kapsamında Birliğimizin Türkiye geneli itfaiye personeline yönelik olarak düzenlediği İtfaiye Hizmetlerinde İşbirliği ve Koordinasyon Çalıştayı 26-27 Eylül 2018 tarihlerinde Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi.

 

Çalıştayın açılışında söz alan Birliğimiz Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen yaptığı konuşmada Birliğimizin çalışmalarından bahsederek, Türkiye Belediyeler Birliği olarak itfaiye mesleğine ve itfaiye hizmetlerine verilen önemi vurguladı.  Birliğimizce inşa edilecek Belediye Akademisinde itfaiye eğitim faaliyetlerinin uygulamalı ve teorik olarak gerçekleştirileceğini ve  Birliğimizin bu alana olacak katkısının artarak devam edeceğini belirtti. Genel Sekreter Yardımcısı Ötegen konuşmasını, tüm itfaiye personelinin itfaiye haftasını kutlayarak sonlandırdı. 

 

Programın ilk gününde gerçekleştirilen I. oturumun ana gündemi olan itfaiye hizmetlerinde işbirliği ve koordinasyon alanında; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün itfaiye teşkilatlarına ilişkin çalışmaları, AFAD’ın Türkiye afet müdahale planı, TAEK’in yangına müdahale ve radyoaktif atık yönetimi konularında sunumlar gerçekleştirildi. Sunumların ardından oturum, soru ve cevaplarla tamamlandı.

 

Programın ilk gün öğleden sonra gerçekleştirilen II. oturumunda Türkiye Belediyeler Birliği tarafından kurulan İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu’nun alanında uzman üyeleri tarafından sunumlar yapıldı.  Oturumlarda, itfaiyecilerin meslek hastalıkları, itfaiyecilerin olay yerindeki iş kazaları ve tehlikeli madde olaylarında iş güvenliği, işyeri kazaları ve önleme kültürü gibi eğitim konuları ile itfaiyecilik mesleğinin alandaki riskleri ele alındı.

 

İkinci gün gerçekleştirilen iletişim temalı oturumda ise itfaiye hizmetlerinde takım çalışması ve iletişimin gücü konularında yapılan sunumun ardından program sona erdi.

İtfaiyeciler İtfaiye Haftasında Bir Araya Geldiİtfaiyeciler İtfaiye Haftasında Bir Araya Geldiİtfaiyeciler İtfaiye Haftasında Bir Araya Geldiİtfaiyeciler İtfaiye Haftasında Bir Araya Geldi