Avrupa Hareketlilik Haftası Tamamlandı

Birliğimizin Ulusal Koordinatörlüğünü üstlendiği Avrupa Hareketlilik Haftası’na Türkiye’den 25 belediye katılım sağladı.

 

Birliğimiz ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işbirliğinde gerçekleştirilmekte olanAvrupa Hareketlilik Haftası, konuyla ilgili farkındalık oluşturarak kentlerimizde daha temiz ve sağlıklı bir çevre için belediyelerin kalıcı tedbirler almasını teşvik etmek amacıyla her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanmaktadır. 

 

Etkinlikler kapsamında Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de bisiklet binme, şehir ve doğa yürüyüşleri, film gösterimleri, konferanslar ve çeşitli sosyo-kültürel etkinlikler yapıldı. 22 Eylül “Arabasız Gün” kapsamında ise Türkiye’nin 17 farklı şehrinde cadde ve sokaklar araç trafiğine kapatılarak yollar yanlıca yayalara ve bisikletlilere bırakıldı.

 

2002 yılından beri sürdürülen Avrupa Hareketlilik Haftası 2018 yılı teması olan “Çeşitlendir ve Devam Et”, ulaşımda çeşitliliği teşvik etmektedir. Şahsi otomobillerin uygun tek ulaşım seçeneği olduğuna yönelik inancı değiştirmeyi amaçlayan tema kapsamında belediyelerimiz toplu ulaşımın kullanırlığını artırma çalışmaları gerçekleştirdi. Ülkemizden katılım, ulusal koordinatör olarak göreve başlamamızla birlikte 3 katı artarak 2018 yılı itibariyle 9 Büyükşehir Belediyesi, 6 İl ve 9 ilçe belediyesine ulaştı.

 

Gaziantep’te Toplu Ulaşıma Dikkat Çekildi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian BERGER ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Birlik Başkanımız Fatma Şahin tarafından  sürdürülebilir kentsel ulaşım ve sağlıklı yaşam konularını içeren bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Ardından haftanın teması “Çeşitlendir ve Devam Et” sloganı çerçevesinde Şahin ve Berger kent içinde yürüyerek, tramvaya binerek toplu taşıma araçlarının kullanımına dikkat çekti. 

 

Başkan Şahin bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için Gaziantep’te toplu taşıma sistemini bisiklet yolu sistemine bağlayan akıllı ulaşım sistemine geçtiklerini, şehir merkezinde 50 kilometre bisiklet yolu yaptıklarını ve üniversite hattına terminaller kurarak, buradaki hattı güçlendirecek teknolojik altyapıyı hazırladıklarını belirtti.

 

AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise, dünyada 51 katılımcı ülke arasında yerini alan Türkiye’de, şehir merkezlerinde motorize trafiğin kısıtlanması, sürdürülebilir hareketlilik türlerinin kullanımının teşviki ve kişilerin yaygın tercihlerinin çevresel etkilerine ilişkin farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendiğini söyledi. Kentlerde sürdürülebilir ulaşımın giderek önemini arttırdığını aktaran Berger, “Ulaştırmaya ekonomik büyümede ihtiyacımız var ama ulaştırmanın insan ve hayatı üzerinde olumsuzlukları da var. Trafik sıkışıklığının ekonomik bir maliyetinin varlığını hem AB hem de Türkiye’deki büyükşehirlerden var olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Avrupa Hareketlilik Haftasında alternatif ulaştırma yöntemlerinin üzerinde duracağız. Gülük hayatta yapmak istediğiniz işi arabayla yapmak zorunda değiliz. Pekâlâ, gideceğimiz yerlere tramvayla, otobüsle, metroyla gidebiliriz.  Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bu yılki ortak eylem çağrısı ‘çeşitlendir ve devam et’ sloganı oldu. Türkiye’de 20 şehir bu eylemin bir parçası olacak. Brüksel’de bu Pazar günü araç trafiğine kapatılacak. Türkiye’de de bazı şehirlerde bazı yollar trafiğe kapatılacak. Ben tramvay olan bir şehirde büyüdüm, Gaziantep’te tramvay hizmetinin olması gerçekten beni çok mutlu ediyor” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından, hafta sonunda toplu ulaşım aracını en fazla kullanan vatandaşa bisiklet hediye edildi.

 

Ankara’da 7. Cadde Trafiğe Kapatıldı 

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakçı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, EGO Genel Müdür Yardımcısı İsmail Öözdemir, Birliğimiz Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ve halkın katılımıyla “Arabasız Gün” etkinliği çerçevesinde Ankara’da 7. Cadde olarak da bilinen Aşkabat Caddesi gün içinde araç trafiğine kapatılarak bisiklet ve yaya kullanımına açıldı. Ayrıca bisiklet kullanımını artırmak amacıyla EGO otobüslerine bisiklet taşıyıcı aparatlar takılmaya başlandı.

 

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Rize Belediyesi, yayalaştırılmış sokak, bisiklet turu ve film gösterimi etkinlikleri gerçekleştirerek, toplu taşıma araçlarının kullanımı konusunda farkındalık çalışmaları yaptı.

 

Burdur Belediyesiözellikle gençlerin tolu taşıma ve bisiklet kullanımını teşvik etmek için farkındalık çalışmaları yaptı. Ayrıca, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in başkanlığında Burdur’da toplanan Sağlıklı Kentler Birliği Encümeni, toplantının ardından bisikletli ulaşım konusunda farkındalık yaratmak için kasklarını takarak Burdur caddelerinde bisiklet turu yaptı.

 

Bartın Belediyesi, yine trafikte yayalara dikkat çekmek ve bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla “Yaya Geçitlerini Fark Edin” etkinliği ve “Bartın’da Bisiklet” adlı fotoğraf sergisi düzenledi.

 

Ahmetbey Belediyesisınırın Yunanistan tarafında kalmış, ülkemize en yakın köy olan Kastanies Köyü’ne doğru “Barış için Pedalla” etkinliği geçekleştirdi. 

 

Tuşba Belediyesi çeşitli STK’ların desteği ve halkın katılımıyla Çarpanak Adası’na antik yoldan su altında yürüyüş gerçekleştirdi.

Avrupa Hareketlilik Haftası TamamlandıAvrupa Hareketlilik Haftası TamamlandıAvrupa Hareketlilik Haftası TamamlandıAvrupa Hareketlilik Haftası TamamlandıAvrupa Hareketlilik Haftası TamamlandıAvrupa Hareketlilik Haftası TamamlandıAvrupa Hareketlilik Haftası TamamlandıAvrupa Hareketlilik Haftası TamamlandıAvrupa Hareketlilik Haftası Tamamlandı