Belediyeler Avrupa Hareketlilik Haftası Bilgilendirme Toplantısı’nda Buluştu

Birliğimizin ulusal koordinatörlüğünü üstlendiği Avrupa Hareketlilik Haftası Bilgilendirme Toplantısı, 30 büyükşehir ve 51 il belediyesinden temsilcilerin katılımıyla 10-12 Temmuz tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

 

Toplantının açılış konuşmaları, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Chirstian Berger, Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör tarafından gerçekleştirilirken AB Ulaşım Komisyon Başkanı Violeta Bulc ise  video mesaj aracılığıyla katılımcılara seslendi.

 

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 16 yıldır hareketliliği destekleyen bir proje olduğunu söyleyen AB Ulaşım Komisyon Başkanı Violeta Bulc, bugüne dek birçok kentin bu proje kapsamında insiyatif geliştirdiğini ifade etti. “Bu durum sürdürülebilir mobilitenin sınır tanımadığının bir kanıtıdır. Hareketlilik Haftası ulaşımın nasıl sağlandığına dair hem sağlık hem de rahatlık bakımından bir farkındalık oluşturmaktadır. Bu proje kapsamında multimodel ulaşım sistemlerine önem verilmektedir. Kazaların önlenmesi, can güvenliği en önemli önceliklerimizden birisidir. ” diyen Bulc, 2 bin 500 kentin bu projeye dahil olduğuna dikkat çekti. Bulc, Türkiye’nin aktif bir ortak olduğundan bahsederek Türkiye’den 7 belediyenin bu etkinliğe katılım sağladığını ve 81 ile ulaşabilen TBB’nin dâhil olmasıyla katılım sayısının artmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Konuşmasına katılıcımları selamlayarak başlayan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Chirstian Berger, Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki işbirliğinin güzel bir örneği olarak nitelendirdiği toplantıya önderlik ettiği için Birlik Başkanımız Fatma Şahin’e teşekkürlerini sundu. Ulaşım, kentsel planlama, sağlık, kanalizasyon  gibi sorunların yerel sorunlar olduğunu söyleyen Berger, bu sorunları yerinde çözülmesi gerektiğini belirtti. Berger konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Bu çalışma hepimizin yaşam kalitesini artırmaya yönelik bir toplantıdır. Hepimiz belediyelerde yaşıyoruz, hepimiz toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz. Belediyelerin bu alanda yaptığı çalışmalar bu toplantının temasını daha da önemli kılıyor. Şehir ulaşımını ve şehir mobilitesini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Belediyeler olarak kamu alanlarını yeniden düzenleme, yeni teknoloijler geliştirerek daha entegre ulaşım ağları oluşturma ve şehirleri erişilebilir kılmaya çalışıyoruz. Belediyeler olarak bir fark yaratabiliriz ve dönüşümün potansiyelini açığa çıkarabiliriz. AB olarak türkiye ile işbirliği yapmaktan çok büyük gurur duyuyoruz. Türkiye’nın aktif katılımına güveniyoruz.” Toplantının verimli geçmesi temennisinde bulunan Berger, konuşmasını Çorlu’da yaşanan tren kazasıyla ilgili üzüntülerini paylaşarak sonlandırdı.

 

Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü konuşmasında TBB’nin belediyelere her anlamda destek olması ve  belediyelere vizyon ve perspektif kazandıracak çalışmalar gerçekleştirmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. TBB’nin bölgesel birliklerle yaptığı iş birliklerinden bahseden Tütüncü, ulaşımın çok önemli bir belediyecilik hizmeti olduğunun altını çizerek; “Ulaşımla ilgili yapılan çalışmalar çok kıymetli. Elde edilen tecrübelerin paylaşılacak olmasını çok değerli buluyor, toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi. Konuşmasında modern dünyada insan bedeninin hareketsiz kalmasına dikkat çeken Tütüncü, “Hareketsizlikle mücadele anlamında bir farkındalık ortaya koymak önem taşıyor. Türkiye’deki bütün belediyeler hemşehrilerini modern hayatın sıkıcılığından kurtarmak doğayla buluşturmak için önemli uygulamalar yapıyor. TBB’nin bu anlamda bir çalışma yapıyor olmasını anlamlı buluyorum.”  şeklinde konuştu.

 

TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör; TBB’nin Türkiye’deki 1398 belediyenin tamamını tek çatı altında buluşturduğunu ve bu kapsamda belediyelere her alanda destek verdiğini ifade ederek Birliğimizin eğitim, lobi, rehberlik, temsil faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgiler verdi. Toplu ulaşımın en önemli belediye hizmetleri arasında olduğunu belirten Güngör, ulaşıma ilişkin ücretlendirme, filo yönetimi, çevre, kalite gibi konularda yaşanan sorunları özetledi. Yeni yönetim modelinin ve açıklanan kabinenin hayırlı olması dileklerinde bulunan Güngör, Çorlu’daki tren kazasıyla ilgili duyduğu üzüntüyü katılımcılarla paylaştı.  

 

Üç gün sürecek olan etkinliğin ilk gününde Avrupa Hareketlilik Haftası Kampanya Koordinatörü Jerome Simpson Avrupa Hareketlilik Haftası hakkında genel bilgiler içeren bir sunum gerçekleştirdi. Simpson’un sunumun ardından Birliğimiz Dış İlişkiler Müdürlüğünden Uzman Ayben Okkalı, Birliğimizin ulusal koordinatör olduğu Avrupa Hareketlilik Haftası 2018 yılı “Çeşitlendir ve Devam Et” teması, katılım ve kampanya hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 

Belediyeler Tecrübelerini Paylaştı

 

Toplantının ilk oturumunda Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerine geçmiş yıllarda katılmış olan belediyelerin deneyimleri paylaşıldı ve Avrupa Hareketlilik Ödülü almış belediyelerin hazırlamış olduğu videoların gösterimi yapıldı. Gösterimlerin akabinde “Edward Projesi - Ölümlü Trafik Kazaları Farkındalık Günü”, “Avrupa Hareketlilik Politikaları 2018 Hedefleri AB Kentsel Hareketliği” ve “Kentsel Hareketlilik Alanındaki Fon Kaynakları” başlıklı sunumlarla ilk gün etkinlikleri tamamlandı.

 

 “Sürdürülebilir Toplu Ulaşım ve Planlama, Türkiye’de Ulaştırma Planlaması” başlıklı oturumlarla başlayan ikinci gün etkinliklerinde kent içi ulaşım politikaları,  toplu taşımada ödeme sistemleri,  kırsal alan toplu ulaşım yönetimi, toplu ulaşımda kurumların denetim yetkisi, toplu ulaşım filo yönetimi sistemleri, toplu ulaşımda çevre dostu enerji kullanımı ve maliyetler, toplu ulaşımda erişilebilirlik ve kalite konuları geniş bir yelpazede ele alındı.

 

Toplantının son gününde toplu taşımada hizmet alımı yöntemleri ve destekleme uygulamaları, filo yönetimi sistemleri, çevre dostu enerji kullanımları, erişebilirlik ve kalite konularında değerlendirmeler yapılarak karşılaşılan sorunlar ve bunlara ilişkin önerilere yer verildi.

 

Avrupa Hareketlilik Haftası Nedir?

 

Avrupa Hareketlilik Programı, 2002 yılından itibaren Avrupa’da halk sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirmenin yanı sıra, hareketlilik ve kentsel yaşam alanine etkilemeye ve geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan ve Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından yürütülen bir porgramdır. Program hava kirliliği gib kentsel zorluklarla başa çıkabilmek için pratik çözümler sunma amacı taşımaktadır.

Belediyeler Avrupa Hareketlilik Haftası Bilgilendirme Toplantısı’nda BuluştuBelediyeler Avrupa Hareketlilik Haftası Bilgilendirme Toplantısı’nda BuluştuBelediyeler Avrupa Hareketlilik Haftası Bilgilendirme Toplantısı’nda BuluştuBelediyeler Avrupa Hareketlilik Haftası Bilgilendirme Toplantısı’nda BuluştuBelediyeler Avrupa Hareketlilik Haftası Bilgilendirme Toplantısı’nda Buluştu