Birliğimizden Mostar’a Araç Desteği

Gönül coğrafyamızda yer alan kardeş ülke Bosna Hersek’in Mostar kentinin toplu taşıma aracı ihtiyaçlarına destek olma amacıyla Birliğimiz tarafından şehrin otobüs işletme şirketi Mostar Bus’a  üç otobüs yardımı yapıldı.

 

Birliğimize Bosna-Hersek’in Mostar Başkonsolosluğumuz tarafından Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla iletilen Mostar Bus’ın toplu taşıma aracı ihtiyacı ve buna mukabil araç talepleri iletildi. Birliğimizce olumlu olarak değerlendirilen talep doğrultusunda 2 adet otobüs ve 1 adet midibüs temin edilerek Mostar’a ulaştırıldı. 29 Haziran Cuma günü Mostar’da Belediye Başkanı Ljubo Bešlić, Türkiye Belediyeler Birliği(TBB) Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Mostar Başkonsolosu Zerrin Kandemir ve Mostar Bus Direktörü Damir Mariç ‘in bulunduğu araç teslim töreni gerçekleştirildi.

 

Törende TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, kardeş şehir ilişkilerimize vurgu yaparak var olan işbirliklerimizin giderek artacağını belirtti. Birlik Başkanımız Fatma Şahin Hanımefendinin selamlarını getirdiğini belirterek sözlerine başlayan Genel Sekreter, “200’den fazla belediyemizin Balkanlarda kardeş şehir ilişkileri var. 70’den fazlası Bosna Hersek’te. Mostar’ın 4 kardeş şehri var, bunlar Antalya, Kayseri ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri ile Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa Belediyesi. Önemli kardeş şehir ilişkileri yürütülüyor. Tüm belediyeleri temsil eden Birliğimiz bu ilişkilere büyük önem ve destek veriyor. Bosna Hersek’le ciddi ve verimli işbirliklerimiz var. Bosna Hersek ile TBB olarak ortak proje protokolü imzaladık. Bu kapsamda yılında Bosna’da gerçekleşen sel felaketinde TİKA aracılığıyla yaklaşık 500 dar gelirli ailenin evini onardık. Yakın zamanda BİMA sağlık ocağının teşrif ve donanımı gerçekleştirdik. Aynı sağlık ocağına tam donanımlı bir sağlık aracı hediye ettik. Yine bu proje kapsamında Mostar’dayız. Mostar Belediyesinin talebi ve Başkonsolosluğumuz aracılığıyla Mostar Bus ‘ın araç talebi tarafımıza iletildi. Temsil ettiğimiz tüm belediyeler ve Türk halkı adına sizlere bu araçları hediye getirdik. Türkiye Bosna Hersek arasında çok üst düzeyde olan ilişkilerimiz daha da ilerleyecektir. Yerel düzeydeki işbirlikleri, üst düzeydeki işbirliklerine temel oluşturuyor. Aynı coğrafya ve aynı tarihi paylaşıyoruz. Üzüntülerimiz, sevinçlerimiz bir. Biz yardım yapmadık, yardım getirmedik. Biz kendimizde var olan imkanlarımızı dostlarımızla, kardeşlerimizle paylaşmaya geldik. Bu otobüslerin Mostar halkına çok önemli fayda sağlayacağına, varolan ilişkilerimizin daha da güzelleşeceğine inanıyorum. Çok kültürlü yapının şehirler için bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Mostar Bus Direktörü her iki tarafın halkına eşit hizmet götürdüğünü söylemişti. Kendisini kutluyorum. Ev sahiplikleri için Başkonsolosumuza ve Mostar halkına çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Birlik Genel Sekreterimiz ardından konuşmalarını yapan Mostar Belediye Başkanı Ljubo Beslic gelişen ilişkilerimize vurgu yaptı. Başkan sözlerine şöyle devam etti: “Mostar halkı için çok kıymetli olan bu otobüsler, belediyelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Hayatlarımızı kolaylaştıracaktır. Halkların sevgisinin bir simgesidir. Bu otobüler şehirde halk tarafından kullanılacak ve Türkiye’yi hatırlatacaktır. Bunları gönlümden gelerek söylüyorum. Türkiye Belediyeler Birliğine çok teşekkür ederiz.” dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Mostar Başkonsolosu Zerrin Kandemir bu anlamlı günde bir arada olmaktan çok mutlu olduğunu dile getirdi. Kandemir; “Bosna Hersek ülkemiz için önemli bir dost ve müttefik. Türkiye Bosna’nın istikrarına, kalkınmasına ve gelişmesine önem vermektedir. Ekonomi, ticaret, tarım, kültür, sanat gibi birçok alanda projelere destek veriyoruz. Halkın yaşam kalitesinin artırılması için güzel projeler hayata geçirilecektir. Bu otobüslerin temin edilerek Mostar’a getirilmesi için çaba gösteren herkese müteşekkiriz. TBB tarafından hediye dilen bu otobüsler Türk halkının Bosna’ya olan sevgisinin bir sembolüdür. TBB’nin katkıları için çok teşekkür ediyoruz.” Dedi.

 

Mostar kentinin toplu taşıma şirketi Mostar Bus’ın Direktörü Damir Mariç, TBB’ye destekleri için çok teşekkür etti. En son 2010 yılında Japonların kente otobüs hediye ettiğini söyleyen Mariç, ondan sonra ilk defa yeni otobüslerin Mostar halkının hizmetine sunulacağını belirtti. Yenileme çalışmaları yapılan şirket için bu otobüslerin çok kıymetli olduğuna vurgu yaptı.

 

Kurdele kesim töreni ve Mostar Belediye Başkanı LjuboBešlić’ in Birlik Genel Sekreterimiz Hayrettin Güngör’e şehrin simgesi Mostar köprüsünü resmeden bir tablo takdim etmesiyle tören tamamlandı. 

 

Haber videosu için tıklayınız.

Birliğimizden Mostar’a Araç DesteğiBirliğimizden Mostar’a Araç DesteğiBirliğimizden Mostar’a Araç DesteğiBirliğimizden Mostar’a Araç DesteğiBirliğimizden Mostar’a Araç DesteğiBirliğimizden Mostar’a Araç DesteğiBirliğimizden Mostar’a Araç DesteğiBirliğimizden Mostar’a Araç DesteğiBirliğimizden Mostar’a Araç DesteğiBirliğimizden Mostar’a Araç Desteği