CEMR “Eşitlik, Çeşitlilik ve İçerme” Konferansı Gerçekleştirildi

CEMR Siyasi Komite Toplantısı ve “Eşitlik, Çeşitlilik ve İçerme” temalı Uluslararası CEMR Konferansı 11-13 Haziran tarihlerinde İspanya'nın Bilbao kentinde gerçekleştirildi.

Bilbao Belediye Başkanı Juan Mari Aburto'nun açılış konuşması ile başlayan toplantıda; Siyasi Komite ve Ulusal Delegasyonların oy hakkı, bir önceki Siyasi Komite, Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterler toplantılarında alınan kararlar, eylül ayı içerisinde yapılması planlanan CEMR Retreat buluşmasının içeriği ve şekli, 2017 bütçesinin aklanması, 2018 çalışma programının nasıl uygulandığına dair rapor, AB'nin göç finansmanı ve iklim stratejisi konularında değerlendirmeler yapıldı.

Siyasi Komite Toplantısı’nın ardından CEMR tarafından ilki gerçekleştirilen “Eşitlik, Çeşitlilik ve İçerme” temalı uluslararası konferansın açılışı gerçekleştirildi. İki gün süren Konferans boyunca toplumsal cinsiyet eşitliği, içerme, istihdam, halk sağlığı, çeşitlilikleri benimseme, eşitsizliklerle mücadele, göç ve mülteci, sosyal adalet, katılımcı demokrasi, entegrasyon ve kültür alanlarında yerel yönetimlerin üstlenebileceği roller ortaya konularak Avrupa'daki mevcut uygulamalar tartışıldı.

Konferans'da CEMR Siyasi Komite üyesi ve Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar "Güvenli Kamu Alanları" başlıklı oturumda bir sunum gerçekleştirirken, Birliğimiz Dış İlişkiler Müdürlüğünden Ekonomist Cemal Baş ise "Herkes İçin Kentler" başlıklı oturumda 2016 yılı mayıs ayında Birliğimiz ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslarası Sosyal Entegrasyon Zirvesi'nin sonuç belgesi niteliği taşıyan "İstanbul Deklarasyonu" hakkında bir konuşma yaptı.

Konferans neticesinde 17 maddelik "Eşitlik, Çeşitlilik ve İçermeye Avrupa Yaklaşımı" başlıklı sonuç belgesi kabul edildi.

CEMR “Eşitlik, Çeşitlilik ve İçerme” Konferansı Bilbao’da GerçekleştirildiCEMR “Eşitlik, Çeşitlilik ve İçerme” Konferansı Bilbao’da GerçekleştirildiCEMR “Eşitlik, Çeşitlilik ve İçerme” Konferansı Bilbao’da GerçekleştirildiCEMR “Eşitlik, Çeşitlilik ve İçerme” Konferansı Bilbao’da GerçekleştirildiCEMR “Eşitlik, Çeşitlilik ve İçerme” Konferansı Bilbao’da Gerçekleştirildi