UCLG Yönetim Kurulu Strazburg’da Gerçekleştirildi

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Yönetim Kurulu Toplantısı 23-26 Mayıs 2018 tarihlerinde Strazburg’da gerçekleştirildi. 

 

Dünyanın birçok yerinden 300’den fazla kişinin katılım sağladığı toplantıda yerel demokrasi, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, göç ve uyum, küresel ortaklıklar, iklim değişikliği, mali yerelleşme, kültür, kent mirası ve toplumsal cinsiyet eşitliği başta olmak üzere yerel yönetimleri ilgilendiren birçok konu tartışıldı.

 

Yönetim Kurulu Anatüzük Komitesinde söz alan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, yerelde gençlerin güçlendirilmesine vurgu yaparak karar alma mekanizmalarına gençlerin dâhil edilmesini ve sürdürülebilir kentler oluşturmak için gençlere daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirtti. Yılmaz ayrıca UCLG’ye ve UN Habitat’a gençlere verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti. 

 

Aynı oturumda söz alan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, UCLG – MEWA’nın 2018 – 2020 eylem planını paylaşarak göç ve sosyal uyum, yerel kalkınma ve yönetişim, iklim değişikliği ve kentsel dirençlilik konularına değindi.

 

Toplantının son oturumunda, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto eden Filistinlilere yönelik İsrail’in gerçekleştirdiği katliamı kınayan öneri oylamaya sunularak kabul edildi.

UCLG Yönetim Kurulu Strazburg’da GerçekleştirildiUCLG Yönetim Kurulu Strazburg’da GerçekleştirildiUCLG Yönetim Kurulu Strazburg’da GerçekleştirildiUCLG Yönetim Kurulu Strazburg’da GerçekleştirildiUCLG Yönetim Kurulu Strazburg’da GerçekleştirildiUCLG Yönetim Kurulu Strazburg’da Gerçekleştirildi