Birliğimiz Başkanlığına Tahir Akyürek Seçildi

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığının istifa suretiyle boşalması nedeniyle 6 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen TBB Ekim Ayı Meclis Toplantısı’nda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Tahir Akyürek Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçildi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un teşrif ettiği toplantıda çok sayıda belediye başkanı ve meclis üyesinin yanı sıra Birliğimiz tarafından ülkemizde misafir edilen Kolombiya Heyeti de hazır bulundu.

 

Bakan Özhaseki: “Bakanlığın, kentsel dönüşüm, çevre hizmetleri ve belediye sorunları konusunda bilgi verdi.”

 

Toplantının açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yerel yönetimler başkanlığı yaptığı dönemde belediyelerin mali yapısı, yetkileri, teşkilatları ve belediye başkanları mali ve sosyal hakları konusunda kapsamlı bir çalışma yapıldığı, bu çalışmanın İçişleri Bakanlığının

koordinasyonunda devam ettiğini, TBMM’nin gündemine bağlı olarak önümüzdeki yılda bunların yasalaşacağını umduğunu belirttikten sonra Bakanlığının terör nedeniyle zarar gören bölgelerdeki binaların yenileme çalışmaları, ülkemizin deprem bölgesi olması nedeniyle önümüzdeki dönemde yapılacak kentsel dönüşüm ve finansmanı ile Sıfır Atık Projesi ve buna destekleri hakkında bilgi verdi. Ayrıca İller Bankası kaynaklarının bir kısmını kentsel dönüşüme tahsis edeceklerini ve belediyelere sıfır faiz kredi vereceklerini ifade etti.

 

İçişleri bakanı Süleyman Soylu’nun selam ve başarı dileklerini ileterek konuşmasına başlayan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ise yerel yönetimlerin sorunlarının çözümlenmesi, deneyimlerin paylaşılması ve belediyelerin halkımıza en iyi hizmeti sunabilmesi için TBB ile bugüne kadar birçok işbirliklerine imza attıklarını hatırlatarak yapılacak seçimin hayırlara vesile olması diledi.

 

Açılış konuşmalarını müteakip meclis toplantısının gündem maddelerinden “2018 Yılı Bütçesinin Görüşülmesi”, “Yurtdışı İşbirlikleri İçin İzin Verilmesi”, “Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi İçin Yetki Verilmesi” başlıkları karara bağlanarak başkanlık seçimine geçildi.  Tek aday olarak önerilen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Tahir Akyürek Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçildi.

 

Başkan Akyürek: “Türkiye'nin hedeflerine ulaşabilmesi için çalışacağız.”

 

Seçim sonucunun açıklanması üzerine kürsüye gelerek katılımcılara hitap eden Akyürek, "Bizi aday gösteren ve bu göreve layık gören bütün kardeşlerimize, belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. 1945 yılından bu yana faaliyette olan Türkiye Belediyeler Birliğine geçmişten bugüne hizmet eden bütün başkanlarımıza, meclis üyelerine, encümen üyelerine teşekkür ederken, son birlik başkanımız Kadir Topbaş'a da birlik üyelerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum. Türkiye'nin hedeflerine ulaşabilmesi için belediyeler olarak ciddi katkı yapmak durumundayız. Şehirler Türkiye'nin gelişiminin yüzü konumunda. Belediyeler olarak Türkiye'nin hedeflerine ulaşabilmesi için gayret gösteriyoruz. Tüm belediyeler olarak Büyük Türkiye hedefine ulaşıncaya kadar çalışma sözü veriyoruz. Bundan sonra da belediyeler arasındaki işbirliğinin gelişmesi, dayanışmanın artması, deneyim paylaşımının sağlanması, aynı şekilde projelerde birlikte hareket etmenin geliştirilmesi gibi birçok konuda çalışmaya devam edeceğiz. Birlikte görev alan arkadaşlarımız belediyecilik konusunda çok tecrübeli. Onlarla birlikte bundan sonraki süreçte hayırlı çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Destekleyen tüm meclis üyelerimize tekrar şükranlarımı arz ediyorum. Hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Birliğimiz Başkanlığına SeçildiKonya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Birliğimiz Başkanlığına SeçildiKonya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Birliğimiz Başkanlığına SeçildiKonya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Birliğimiz Başkanlığına SeçildiKonya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Birliğimiz Başkanlığına SeçildiKonya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Birliğimiz Başkanlığına Seçildi