Sinemaya Gitmeyen Öğrenci Kalmayacak

Birliğimiz, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan ve “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” teması ile hazırlanan projenin tanıtım ve lansman galası Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Numan Kurtulmuş ve Türk Sinemasının değerli sanatçılarının teşrifleri ile 29 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Beyoğlu Grand Pera Emek Sinemasında yapıldı.

 

“Bizlerin Hayalleri Artık Sinema Ekranlarında”

Sinema kamerasının bulunmasının insanlık tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisi olduğuna işaret eden Bakan Kurtulmuş, “Kameranın hareketli bir şekilde insanları ya da tabiatta olan şeyleri kaybetmeye başlaması ile görsel sanatlarla ilgili alanda çok büyük bir gelişme oldu. Ondan öncesinde görsel sanatlar resim, heykel gibi kısıtlı bir kitleye ya da belli bir kültür seviyesine ulaşabilirken, sinema ile birlikte, hayata ilişkin dünyanın neresinde ne varsa o insanların beğenisine sunuldu ve insanlığın kültürel hayatına büyük bir zenginlik kattı.” dedi. 

 

‘Karamazov Kardeşler’, ‘Savaş ve Barış’, ‘Yüzüklerin Efendisi’ gibi eserleri yeni neslin artık film olarak seyrettiğini dile getiren Bakan Kurtulmuş şöyle devam etti: 

  “Bizlerin ve bizden öncekilerin hayallerinde olan şeyler şu an sinema ekranlarına yansıyor. Sinema sayesinde bir gün Everest Tepesi’nin zirvesindeyiz, bir gün denizin yirmi bin fersah altındayız; bir başka gösterimde İngiltere’nin Kraliyet Sarayı’nın içinde dolaşıyoruz, bir başka sinema gösteriminde ise Osmanlı’nın, Topkapı Sarayı’nın Harem Dairesi’nde dolaşıyoruz. Böylece hayal dünyamız gelişerek büyüyor ve dünyaya ilişkin ne varsa çok daha rahat bir şekilde görüyor, özümsüyoruz.” 

 

Dünyanın en zengin coğrafyalarından biri ve en büyük kültür hazinesi olan Türkiye’de oturuyor olmanın özellikle sinema alanında çok büyük bir atılım yapma imkânı sağladığını dile getiren Bakan Kurtulmuş, “Sinema ve dizi film alanında, son yıllarda yaşadığımız önemli başarıları takdirle ifade etmek isterim.” dedi.

 

Anadolu’nun, İstanbul’un birçok yerinde sinemaya gitmeyen çocuklar olduğuna işaret eden Bakan Kurtulmuş, onları sinemayla tanıştıracaklarını belirterek, ‘Ayla’ filminin Oscar’da Türkiye’nin yüzünü güldürmesi temennisinde bulundu.   

 

Orta Öğretim öğrencilerine, bulundukları illerdeki sinema salonlarında ücretsiz film seyretme olanağı sunacak proje Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği ortaklığıyla yürütülüyor.

 

Beyoğlu’nda yaşayan ve Cihangir Münir Özkul Ortaokulunda öğrenim gören 8’nci sınıf öğrencisi Elif Yeniad, etkinlik için mutlu olduklarını dile getirerek, “Sinemada olmaktan mutluyum. Film izlemeyi seviyorum. En son iki hafta önce gelmiştim. Bugün hangi filmi izleyeceğimizi henüz bilmiyorum, sürpriz olacak. ‘Sinemaya gitmeyen çocuk kalmasın’ diyorum” dedi.

 

“İnanılacak gibi değil”

Usta ses sanatçısı ve sinema oyuncusu Orhan Gencebay da projeyi değerlendirerek, bugün öğrendiği bir gerçeğin kendisini çok şaşırttığını ifade etti. Gencebay, “Ben bugün inanamadığım bir şeyler duydum. İki milyon çocuğumuzun sinemaya gitmediğini söylediler. İnanılacak bir şey değil. Ama bu, bugünden sonra bunun böyle olmayacağının delili. Büyük bir gün” diye konuştu.

 

 “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi ile öğrencilerini ücretsiz olarak sinemaya götürmek isteyen öğretmenler okulları aracılığıyla bağlı bulundukları il ve ilçe Millî Eğitim Müdürlüklerine başvuracak. Yıl sonuna kadar oluşturulacak ve belediyelerimizin da katılacağı ortak komisyon tarafından belirlenecek okulların öğrencileri Türkiye Belediyeler Birliği tarafından organize edilen ve koordinasyonu sağlanan transfer hizmeti ile sinemayla buluşacak. 

Sinemaya Gitmeyen Öğrenci KalmayacakSinemaya Gitmeyen Öğrenci KalmayacakSinemaya Gitmeyen Öğrenci KalmayacakSinemaya Gitmeyen Öğrenci Kalmayacak