LOCALINTERNational 2017 Staj Programı Başladı

Birliğimiz tarafından 2012 yılından bu yana yerel diplomasinin geliştirilmesi ve yerel yönetimler arasında dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen LOCALINTERNational Staj Programı başladı.

 

Bu yıl 13-23 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek programa Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna-Hersek, Gambiya, Hindistan, Endonezya, Irak, Kenya, Kosova, Kırgızistan, Lübnan, Makedonya, Malezya, Moğolistan, Karadağ, Filistin, Sudan, Tacikistan, Tayland, Tunus, Pakistan, Komorlar Birliği ve Türkiye’nin de bulunduğu  25ülkeden yapılan 3081 başvuru arasından 45 öğrenci programa katılmaya hak kazandı.

 

Staj programının açılış konuşmasını gerçekleştiren TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Birliğimiz ve çalışmaları hakkında öğrencilere bilgi verirken, geleceğin yerel yöneticilerini ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Öğrencilere Türkiye’de yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgiler aktaran Güngör, Türkiye’nin gerekçesi ya da kaynağı ne olursa olsun terörün her türlüsüne karşı olduğunu belirtti. Konuşmasında Suriyeli sığınmacılara da değinen Güngör,  Türkiye’nin 2011 yılından bu yana Irak ve Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle evlerinden, yurtlarından çıkarak ülkemize sığınan 3 buçuk milyon sığınmacıya kendi öz kaynakları ile ev sahipliği yaptığını hatırlatarak şu ana kadar Türkiye’nin tek başına 20 milyar dolar üzerinde harcama yaptığına dikkat çekti. Dünyanın mültecilerin yaşadığı drama sağır kaldığını söyleyen Güngör, “Dünyadaki yoksulluğa, şiddete ve zulme karşı hep birlikte insan olarak karşı durmalıyız.” şeklinde konuştu.

 

Konuşmasında Güngör; “Kendinizi iyi yetiştirin, alanınızda en iyisi olmaya çalışın ve çalışma hayatınızda önceliğiniz ülkelerinizin menfaati olsun, aidiyetiniz olan halklara borçlu olduğunuzu unutmayın. İnsanlara karşı ırkı, dini, etnik kökeni, cinsiyeti, bedensel özellikleri, ekonomik ve sosyal statüsü ne olursa olsun ayrımcılık yapmayın,  herkese eşit hizmet anlayışı ile görevlerinizi yapın. Yardımlaşma ve paylaşmayı unutmayın. Ne olursa olsun ebeveynlerinizi, akrabalarınızı, dostlarınızı unutmayın ve sahip olduğunuz imkânların değerini bilin” diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu. 

 

On gün sürecek program hakkında da kısa bilgi veren Güngör, program sonunda ülkelerine gittiklerinde öğrencilerden Türkiye’yi, Türkiye Belediyeler Birliğini ve burada edinecekleri yeni dostluklarını ve dostlarını unutmamalarını söyledi. Güngör, stajyerlerle ilerde kendi ülkelerinin yerel yöneticileri sıfatlarını almış olarak tekrar görüşme temennisinde bulundu.

 

Program kapsamında “Yerel yönetimlerin temel ilkeleri ve Türkiye’de yerel yönetimler, Türkiye’de Belediye Hizmetleri, CV Hazırlama ve İş Bulma Teknikleri gibi konu başlıklarında teorik ve uygulamalı olarak eğitimler verilecek ve belediye ziyaretleri gerçekleştirilecek.

LOCALINTERNational 2017 Staj Programı BaşladıLOCALINTERNational 2017 Staj Programı BaşladıLOCALINTERNational 2017 Staj Programı BaşladıLOCALINTERNational 2017 Staj Programı BaşladıLOCALINTERNational 2017 Staj Programı Başladı