UCLG-MEWA Kent Diplomasisi Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı Yapıldı

Başkanlığını Birliğimizin yaptığı UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı 10 Temmuz 2017 tarihinde Ankara’da yapıldı. Birliğimize ait Tevfik Bey Konağında gerçekleştirilen toplantıya, Birliğimiz Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Komite eş başkanları Adana Büyükşehir Belediyesinden Genel Sekreter Yardımcısı Halil Avşar, Konya Büyükşehir Belediyesinden Dış İlişkiler Daire Başkanı Selim Yücel Güleç, Ankara Büyükşehir Belediyesinden Avrupa Birliği Şefi Ömer Faruk Sarı ve T.C. Dışişleri Bakanlığından Orta Doğu Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkan Vekili Doğan Sarı katılım sağladı.

 

Toplantıda öncelikle 18 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı kapsamında komite hazırlıkları değerlendirildi. Türkiye ve Filistin belediyeleri arasında mevcut kardeş şehir ilişkileri değerlendirildi ve bu ilişkilerin daha etkili hale getirilmesi amacıyla bir kardeş şehir konferansının yapılmasına karar verildi. Kardeş şehir ilişkilerinde karşılıklı temasların, proje odaklı işbirliği protokollerinin ve personel değişimlerinin yapılmasının önemine değinildi. Bu kapsamda kardeşliğin sadece belediye kardeşliği olarak değil, şehir kardeşliği olarak değerlendirilmesi gerektiği ve şehirdeki üniversiteler, STK’lar, dernekler gibi tüm yerel bileşenlerin de bu ortaklığa katkı sağlamasının önemli olduğu vurgulandı. Toplantı, UCLG-MEWA ve komite faaliyet takviminin görüşülmesi ile son buldu.  

UCLG-MEWA Kent Diplomasisi Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı YapıldıUCLG-MEWA Kent Diplomasisi Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı YapıldıUCLG-MEWA Kent Diplomasisi Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı YapıldıUCLG-MEWA Kent Diplomasisi Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı Yapıldı