CEMR Siyasi Komite Toplantısı Sakız Adası’nda Gerçekleştirildi

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Birliği (CEMR) 2017 yılı ilk Siyasi Komite Toplantısını 11-14 Haziran 2017 tarihleri arasında Yunanistan’ın Sakız Adası’nda gerçekleştirdi. Yunanistan Belediyeler Birliği (KEDE) Başkanı George Patoulıs tarafından ev sahipliği yapılan toplantıda ilk gündem maddesi Suriyeli sığınmacılar oldu.

 

Suriyeli Sığınmacılar AB Gündeminde

Siyasi Komite oturumu öncesinde düzenlenen özel Sığınmacı Sorunu oturumunda Türk yerel yönetimlerinin sorunlarını dile getiren Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Avrupa Konseyi Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu, Türk yerel yönetimlerinin Suriyeli sığınmacıların tercümanı olduklarını söyledi. Türkiye’deki güncel rakamlar hakkında bilgi veren Doğanoğlu, Türkiye ve AB arsındaki anlaşmada Türkiye’nin üstüne düşeni yaptığını ve AB’den daha somut adımlar beklendiğini de dile getirdi.

Tartışmaların ardından söz alan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ise göçmen sorunun entegrasyon ve dezavantajlılık açıları üzerinde durdu. Göçmenlerin nüfusun içerisindeki kadın ve çocuk oranlarına vurgu yapan Uyar, göçmenlerin Avrupa’ya çıkış noktası olan Ege sahilinden bir belediye başkanı olarak izlenimlerini paylaştı. Uyar, tüm bu sorunlar için AB ve Türk yerel yönetimleri arasında koordinasyonun ve ortak faaliyetlerin geliştirilmesini temenni ettiğini bildirdi.

 

Maastricht Önergesine Hayır!

Siyasi Komite oturumunun başlangıcında, 2016 yılı Aralık ayında Maastricht kentinde gerçekleştirilen Siyasi Komite esnasında alınan “Türkiye Önergesi” kararı ve diğer kararlar oylamaya sunuldu. TBB Encümen Üyesi ve Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi söz alarak, bir önceki toplantıya Türk heyetinin futbol stadyuma gerçekleştirilen terör saldırısı nedeniyle katılım sağlayamadığını ve hayatını kaybeden gençlerin aileleri ile birlikte olmayı tercih ettiklerini belirtti. Böylesine durumlarda ise AB’den destek beklediklerini ve alınan “Türkiye Önergesi” kararının Türk heyetini üzdüğünü belirtti. Barakazi, Maastricht Toplantısında alınan diğer kararların Türk heyeti tarafından kabul edildiği ancak “Türkiye Önergesi” nedeniyle oylamada çekimser oy kullanacaklarını açıkladı.

 

Afrika’da Bizde Varız

Toplantıda Afrika ve AB ülkeleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Zirve ile ilgili özel bir gündem maddesi tartışmaya açıldı. Türk heyeti adına söz alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hicran Hamza Çelikyay ise Türkiye Belediyelere Birliğinin Afrika ile ilgili birçok faaliyetinin bulunduğu ve somut ihtiyaçlara doğrudan cevap verildiğini ifade etti. TBB’nin benzer bir Zirve yapma eğilimi olduğunu ifade eden Çelikyay, Afrika’daki özel ilginin ise kıtlık sorunuyla karşı karşıya olan Somali’ye verilmesi gerektiğini söyledi.

CEMR Siyasi Komite Toplantısı Sakız Adası’nda GerçekleştirildiCEMR Siyasi Komite Toplantısı Sakız Adası’nda GerçekleştirildiCEMR Siyasi Komite Toplantısı Sakız Adası’nda GerçekleştirildiCEMR Siyasi Komite Toplantısı Sakız Adası’nda Gerçekleştirildi