Başkan Topbaş İstanbul’da Büyükelçilerle Buluştu

Birliğimiz tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen büyükelçiler çalışma kahvaltısı “Sürdürülebilir Turizmi Desteklemede Yerel Yönetimlerin Rolü” teması ile İstanbul’daki Üçüncü Havalimanı şantiyesinde gerçekleştirildi.

 

Büyükelçilerle bir araya gelen Topbaş, “yerel diplomasinin dünya barışına katkısının farkındayız ve bu çalışmalarla buna katkı sağlamak istiyoruz, sizlerle bir araya gelerek yaptığımız çalışmaları sizlere sunmak ve kültürümüzü sizlere tanıtmak istiyoruz” dedi.  Yerelden başlayan bir demokratik hareketin, bütün dünyayı kapsayabileceğini ifade eden Başkan Topbaş, “Her ülkenin kendine göre bir yönetim tarzı var. Yerel yöneticiler olarak asla siyaset yapmadık ve bütün halklara eşit mesafede durarak çalışmalarımızı yürüttük” dedi.

 

Başkan Topbaş, Birleşmiş Milletlerin 2017 yılını “Kalkınma İçin Sürdürülebilir Uluslararası Turizm Yılı” ilan ettiğini hatırlatarak "Biz de siz değerli ekselanslarıyla her toplantımızda, bir araya gelişimizde ortaya bir tema koymaktayız. Bu yıl ki temamız turizm olsun dedik. Yerel ve global turizme büyük katkı sağlayacak 3’üncü İstanbul Havaalanı şantiyesinde sizlerle bir araya gelmeyi istedik” dedi.

 

Turizmin ekonomiye büyük katkısı olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş konuşmasına “Turizm aynı zamanda barışın da adımlarıdır. Kültürlerin kaynaşmasının adımıdır. Maalesef dünyamızda şu anda global bir veba salgını gibi bir terör olgusu var. Dünyanın değişik yerlerinde farklı yüzlerle ortaya çıkmakta. Ve dramatik tablolar ortaya koymakta. Acı ve gözyaşı geride bırakmakta. Bu hangi ülkede olursa olsun neticede insan üzerinde etkileyen olgulardır. Bununla mücadele etmenin bir yolu da turizmdir. Turizmin etkinleşmesi, aktif olması, yoğun olması bir noktada teröre karşı bir başkaldırıdır, bir karşı duruştur, bir tavır koyuştur, hiç saymaktır. Hedeflerine ulaşamaması için bir tavırdır. Onun için biz turizmi ne kadar geliştirirsek teröre karşı bir duruş sergilemiş oluruz. Bunun bilinciyle turizmde önemli adımlar atmamız gerekiyor.” diye devam etti.

 

Konuşmasında dünyanın geleceği ile ilgili endişelerini dile getiren Topbaş kaynakların doğru kullanımına da vurgu yaparak hem ekolojik hem de sosyolojik alanda dünyanın bir restorasyona gitmesi gerektiğini söyledi. Kaynakların doğru kullanılmaması ya da kaynakların kullanımındaki adaletsizliklerin insanları etkilediğini ve dünya genelinde göçlerin arttığını belirterek  , "Dünyada şu anda ciddi anlamda kimliksiz nüfuslar oluştu. 250 milyon yüzer gezer nüfustan bahsediliyor” dedi. Bunun ciddi bir sıkıntı olduğunu belirten Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsanlar yaşam alanlarından kopmuşlar. Dünyanın sosyolojik balansı bozuluyor. Bu balans yerine konmazsa, tüm insanlık için dramatik tablolar gelir. Bir tarafın mutlu olduğu bir tarafın sıkıntıya düştüğü bir dünyada barış içinde yaşamak çok zor. Bu bakımdan bu dengelerin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.”

 

İstanbul’a son 13 yılda 30 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını anlatan Başkan Topbaş, İstanbul ve Türkiye'nin, Avrupa, Avrasya, Asya Pasifik Bölgesi, Orta Doğu, Afrika, Amerika ve dünyaya açılan penceresi olduğunu söyledi. Başkan Topbaş “Ülkelerinizin iş adamlarının özellikle İstanbul’da ciddi fırsatlar bulabileceğine inanıyorum” diyerek ülkeleri Türkiye’de yatırım yapmaya çağırdı ve büyükelçilere İstanbul’da yapılan projelerden bahsetti.

 

Birlik Genel Sekreterimiz Hayrettin Güngör’ün de katıldığı programda İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu da sunum yaparak, havalimanı hakkında büyükelçilere bilgi verdi.

 

Başkan Topbaş İstanbul’da Büyükelçilerle BuluştuBaşkan Topbaş İstanbul’da Büyükelçilerle BuluştuBaşkan Topbaş İstanbul’da Büyükelçilerle BuluştuBaşkan Topbaş İstanbul’da Büyükelçilerle Buluştu