7. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı Tamamlandı

Türkiye Belediyeler Birliği’nin desteği ve Akdeniz Belediyeler Birliği’nin işbirliği ile bu yıl 7’ncisi düzenlenen Antalya City Expo-Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı ve yerel yönetimler sempozyumu, 23-25 Mart tarihlerinde ANFAŞ Expo Center’da gerçekleştirildi.

 

Belediyecilik alanında yeni teknoloji, inovasyon ve şehircilik anlamında yeni projelere ev sahipliği yapan Birliğimiz, Antalya City Expo-Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı ve Yerel Yönetimler Sempozyumuna belediye başkanları ve belediyelerimizin teknik birimlerinde çalışan belediye personelinin katılımını gerçekleştirdi.  

 

Programın açılış konuşmasında ilk olarak söze başlayan Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 7 yıl önce Türkiye Belediyeler Birliği öncülüğünde Konyaaltı Belediyesi ve bir önceki dönem Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Muhittin Böcek’in girişimleri ve çabasıyla başlayan Antalya City Expo Şehircilik Fuarının her yıl daha da güçlü bir hale geldiğini söyleyerek Fuara geçen yıl 15 binden fazla ziyaretçinin geldiğini ve bu rakam göz önüne alındığında bu organizasyonun büyüklüğünün ne kadar önemli olduğunu ifade etti. Tütüncü, “Antalya’da gerçekleşen fuarlar içinde de  en önemlilerinden birisi Antalya City Expo’dur. Önümüzdeki yıllarda Antalya City Expo’yu Antalya’nın en büyük fuarı haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi. Bu hedefe ulaşmak için büyük bir özenle çalıştıklarını belirten Tütüncü, şuan burada görülen bu güzelliklerin aslında bu çalışmaların bir meyvesi olduğunu ve mutfakta çok özverili hareket eden bir ekibin bulunduğunu ifade etti. Fuarın danışma kurulundaki belediye başkanları, meclis üyeleri ve belediye bürokratlarının, 5 ay evvel toplantılarını gerçekleştirmeye başladığını ifade eden Tütüncü, periyodik toplantılarla bir taraftan tüm şehirlere gidilip fuarın öneminin anlatıldığını ve davetlerin gerçekleştirildiğini, diğer taraftan ise yurt dışında tanıtımların yapıldığını belirtti. Fuara gelen tüm katılımcılara ve destek olan herkese teşekkürlerini sunan Tütüncü, birlikte güzel günlerde olmak dileği ile sözlerine son verdi.

 

Tütüncü’nün ardından konuşmasını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ülkemizde son 15 yılda yapılan reformlarla belediye sayısının 3225’den 1397’ye düşürüldüğünü ancak belediye sınırlarındayaşayan nüfus oranının %93’e çıktığını belirterek Büyükşehir belediye sayısının 30’a çıkarılması ile belediye nüfusunun %87’sinin büyükşehir belediye sınırlarında yaşamaya başladığını ifade etti. Yapılan düzenlemelerle belediyelerin  görev ve yetkilerinin  artırılmış mali yapılarında iyileştirme yapıldığını söyleyen Güngör, belediyeciliğin altyapı ve üstyapı çalışmalarını tamamlayarak, inovasyon yaratan şehirler arasında rekabete geçen bir hizmet sektörü olduğunu ve 1500’ün üzerinde kardeş şehir oluşturması ile AB fonlarından yararlanılmasının, bu durumun somut bir göstergesi olarak karşımıza çıktığını ifade etti.


Yapılarımıza yeni standart ve disiplin getirecek olan planlı alanlar tip yönetmeliği, diğer bir adıyla  imar yönetmeliği çalışmasının son aşamaya getirildiğini ifade eden Güngör, yönetmeliğin getirdiği en önemli yeniliğin aynı emsale sahip parsellere yapılan yapıların farklı şehirlerde farklı inşaat yüzölçümü olarak ortaya çıkmasını önlemek olduğunu belirtti.

 

Suriye de ki iç savaş ve Güney Doğu ile Doğu Anadolu da yaşanan terör olayları ile 15 Temmuz hain darbe girişiminin belediyelerimizin hizmetlerini ve mali yapılarını etkilediğini söyleyen Güngör, bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki başkanlığında oluşturulan Belediyelerin Sorunları ve Öneriler raporunun hazırlandığını ifade etti.

 

Sözlerine birliğimizin belediyelere rehberlik etme görevi kapsamında kurulan Belediye Akademisi kampüsü proje çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirterek devam eden Güngör, bu kampüsün dünyada bir ilk olacağını ve ülkemiz kadar yurt dışındaki yerel yöneticiler için de önemli bir belediyecilik okulu olacağını söyledi. Akdeniz Belediyeler Birliği ile işbirliğinde düzenlenen bu fuarın Antalya ve ülke ekonomisine katkı sağlamasını dileyen Güngör, fuarın organizasyonu için emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

 

Antalya City Expo’nun yedincisinin gerçekleştirildiği fuarda birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek sözlerine başlayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, fuarın her yıl bir önceki yıldan daha iyi bir şekilde devam ettiğini belirtti. Bu fuarı başlatan eski Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı ve Konyaaltı Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek ile fuarın standartlarını yükselten Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Hakan Tütüncü’ye teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Türel, son teknolojilerin sunulacağı bu fuarın her yıl daha iyi noktaya gelmesine şahitlik ettiklerini söyledi. Hem teknolojik, hem de belediyecilik alanındaki katılımcıların ilgisinin bu yıl oldukça arttığını belirten Türel, “Belediyecilik insanın doğumundan vefatına kadar, yaşamının her anında olan bir hizmet sektörü haline geldi. Gözlerimizi açarken belediye ile tanışıyoruz, Hakk’ın rahmetine kavuşurken de belediyecilik hizmetiyle defnediliyoruz. Belediyecilik insan hayatını kolaylaştıran bir beceri sanatıdır. Bu beceri sanatını en iyi uygulayan belediyeciler, halkın terazisinde hep ön sıralarında yer alıyor. Belediyecilik bir çözüm sanatıdır” dedi. Muhalefet partili belediyelerimizin iktidardan destek alamadığını ifade eden Türel, bu durumun muhalefet belediyelerinde çözümsüzlük yaratıyor gibi görünmesine rağmen belediyeciliğin bir çözüm sanatı olduğunu ve Türkiye de işin içine siyaseti sokmayan belediyelerin her geçen gün artmakta olduğunu belirtti. Bugün muhalefette de başarılı belediye başkanlarının olduğu söyleyen Türel, bunun en iyi örneğinin Eskişehir Büyükşehir Belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen olduğunu ifade ederek sözlerine son verdi.

 

Kapanış konuşmasını yapmak için kürsüyü gelen Antalya Valisi Münir Karaloğlu, fuarın, üst düzey noktaya gelmiş Türk belediyeciliğinin tecrübesini ihraç etme noktasına getirilmesi gerektiğini söyledi. İnsanlığın büyük çoğunluğunun şehirlerde yaşadığını vurgulayan Karaloğlu, belediyeciliğin hem dünyada, hem ülkemizde artan ihtiyaçları karşılamak için kullandıkları insan gücü ve teknik ekip bakımından son derece geliştiğini ifade etti. Son yıllarda yapılan yerel yönetim reformlarıyla, altyapıda ve sosyal belediyecilik de kullanılan teknolojilerde çok önemli noktaya gelindiğine işaret eden Karaloğlu, “Türkiye artık belediyecilik tecrübesini, kullandığı bilgi teknolojilerini, komşularıyla, dostlarıyla, paylaşacak ve bu tecrübesini ihraç edecek noktaya gelmiştir. Akdeniz Belediyeler Birliği’ni bu fuarı geliştirip tecrübemizi ihraç etmemizin bir aracı olarak kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Artık devletlerden çok şehirler yarışıyor. Şehirlerin marka değerleri, bulundukları ülkenin bazen önüne geçebiliyor. Şehirlerimizin markalaşması çok önemli” diyerek sözlerine son verdi.

 

3 gün süren fuar kapsamında katılımcılara; kent yaşamına ilişkin iyi uygulama örnekleri, Türkiye şehirlerinin diğer ülke şehirleri ile rekabet gücünün arttırılması, şehirlerin sosyal ve ekonomik gelişim odağı haline getirilmesi, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ülkemizin büyük şehirlerinin, dünyanın önde gelen küresel şehirleri arasına dâhil edilmesi için politika ve stratejilerin geliştirilmesi, değişimin tanımı, değişimin nedenleri ve çeşitleri, değişim mühendisliğinin sorunları ve başarısızlık nedenleri gibi konularda uzman eğitmenler tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

7. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı Tamamlandı7. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı Tamamlandı7. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı Tamamlandı7. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı Tamamlandı7. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı Tamamlandı7. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı Tamamlandı7. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı Tamamlandı7. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı Tamamlandı7. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı Tamamlandı