UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Nablus’ta Toplandı

Birliğimizin üyesi olduğu Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG MEWA) Yönetim Kurulu Toplantısı, Kentsel Mobilite Toplantısı ve Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi Toplantısı 11 – 13 Mart 2017 tarihlerinde Filistin’in Nablus şehrinde gerçekleştirildi.  Birliğimiz toplantılara 11 farklı belediyeden gelen başkan yardımcıları, genel müdür, daire başkanları ve kurumumuz temsilcilerinden oluşan 18 kişilik bir grupla katılım sağlandı.

 

Birliğimiz, UCLG-MEWA, İETT Genel Müdürlüğü ve Nablus Belediyesi işbirliğinde düzenlenen toplantılara, Türkiye ve Filistin belediyelerinden katılım sağlandı. Açılış konuşmalarında, Nablus Belediye Başkanı Sameeh Tubaıla, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, İETT Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Cevdet Güngör, Birliğimiz Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin, Ramallah Belediye Başkanı ve Filistin Belediyeler Birliği Başkanı Musa Hadid, T.C Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Hüsnü Gürcan Türkoğlu ve Filistin Yerel Yönetimler Bakanı Dr. Hussein A. Al-A’raj Türkiye ve Filistin belediyeleri arasındaki işbirliklerinin ve özellikle kardeş şehir ilişkilerinin geliştirilmesine vurgu yapmış ve bu toplantıların Filistin’in Nablus şehrinde düzenleniyor olmasının stratejik önemine değinmişlerdir.

 

Başkanlığını UCLG-MEWA Genel Sekreteri Sayın Mehmet Duman’ın yaptığı Yönetim Kurulu Toplantısında ise 2016 yılında yapılan faaliyetler değerlendirilmiş, yapılacak olan faaliyetlerin geliştirilmesine yönelik kararlar alınmıştır. 2016 Yılı bütçe raporunun da gündeme alındığı kurulda, 2017 taslak bütçe raporu onaylanmıştır. Yeni üyelerin yönetim kuruluna dâhil olması doğrultusunda karar alınmıştır. Ayrıca, 2018 yılında düzenlenecek olan yönetim kurulu toplantısının Ankara’da gerçekleştirilmesine karar verildi.

 

Oturum Başkanlığını Birlik Genel Sekreter Yardımcımız Recep Şahin’in yaptığı Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi panelinde Birliğimizin, Ankara ve Konya Büyükşehir Belediyelerinin sunumlarına ve tecrübelerine yer verilirken ikinci oturumda Kızılay, Tika ve Filistin Belediyeler Birliği faaliyetlerini anlatmıştır. Başkanlığını İETT Daire Başkanı Cevdet Güngör’ün yaptığı Kentsel Mobilite Toplantısının oturumlarında ise Gaziantep, Ankara ve Konya Büyükşehir Belediyeleri, Nablus Belediyesi ve İETT çalışmaları ile ilgili sunumlar yapıldı.

 

Toplantı, kapanış konuşmaları, plaket takdimi ve son olarak Nablus şehrinde düzenlenen ulaşım ve mobiliteye yönelik teknik gezi ile son buldu. 

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Nablus’ta ToplandıUCLG-MEWA Yönetim Kurulu Nablus’ta ToplandıUCLG-MEWA Yönetim Kurulu Nablus’ta ToplandıUCLG-MEWA Yönetim Kurulu Nablus’ta ToplandıUCLG-MEWA Yönetim Kurulu Nablus’ta ToplandıUCLG-MEWA Yönetim Kurulu Nablus’ta ToplandıUCLG-MEWA Yönetim Kurulu Nablus’ta ToplandıUCLG-MEWA Yönetim Kurulu Nablus’ta Toplandı